Uczelnie i instytucje

Resort nauki ogłosił listę 500 czasopism, które dostaną wsparcie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Listę 500 czasopism naukowych, które otrzymają wsparcie na podnoszenie jakości, opublikowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureaci konkursu "Wsparcie dla czasopism naukowych" będą w ewaluacji traktowani tak, jak czasopisma, które są już w międzynarodowych bazach.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która weszła w życie 1 października 2018 r., przewiduje nowe zasady ewaluacji badań naukowych prowadzonych w uczelniach i instytucjach naukowych. W przepisach tych kładzie się nacisk na to, by naukowcy publikowali w czasopismach naukowych znajdujących się w międzynarodowych bazach, które ułatwiają naukowcom z całego świata docieranie do tych treści.

Wiele polskich czasopism naukowych, w których publikowali naukowcy, nie było dotąd ujętych w międzynarodowych bazach. Dlatego resort nauki zdecydował, że przeznaczy środki na podniesienie poziomu praktyk wydawniczych. W środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało listę 500 czasopism naukowych, które wygrały w konkursie "Wsparcie dla czasopism naukowych".

Czasopisma te nie tylko otrzymają pieniądze na rozwój, aby usprawnić swoje działanie i móc trafić do międzynarodowych baz, ale również będą już teraz traktowane w ewaluacji jak czasopisma, które w bazach już są. Naukowcy będą więc mogli otrzymać punkty za publikowanie w tych miejscach jeszcze zanim czasopisma te w bazach się znajdą.

Znaczna część wydawnictw, które trzymały wsparcie to wydawnictwa instytucji publicznych. W konkursie np. przyznano środki dla 23 czasopism wydawanych przez UAM, 20 czasopism wydawanych przez Uniwersytet Warszawski, 17 przez UMCS i 16 przez UMK. Na liście jednak są też wydawnictwa prywatne, np. wsparcie uzyskało 9 czasopism wydawnictwa Adam Marszalek, 6 czasopism VM Media sp. z o.o. VM Group sp. komandytowa czy 3 czasopisma Medical Education sp. z o.o.

Resort nauki jeszcze nie ogłosił wysokości środków przyznanych poszczególnym wnioskodawcom. Zależeć to będzie od tego, czy całkowita kwota pomocy de minimis jednemu przedsiębiorstwu nie przekroczy 200 000 euro w ciągu trzech lat.

Lista czasopism dostępna jest na stronie resortu nauki. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera