Język wpływa na nasze postrzeganie czasu

Osoby dwujęzyczne postrzegają upływ czasu w odmienne sposoby - w zależności od tego, którym językiem właśnie się posługują – twierdzą naukowcy z Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Używanie różnych języków wpływa na postrzeganie przez daną osobę upływu czasu - twierdzą naukowcy z Lancaster University i Uniwersytetu w Sztokholmie, którzy chcieli poznać związany z tym mechanizm.

W ramach badania porównywali ze sobą języki szwedzki i hiszpański. O ile użytkownicy pierwszego z tych języków upływ czasu opisują jako przemierzoną odległość (np. krótka przerwa, długie wesele) - o tyle osoby władające hiszpańskim mówią o czasie, jak o objętości (np. mała przerwa, duże wesele).

W badaniu brały udział osoby dwujęzyczne, posługujące się zarówno hiszpańskim, jak i szwedzkim. Pokazano im ekran przedstawiający wydłużającą się linię oraz wypełniający się pojemnik – a następnie poproszono o ocenę tego, jak dużo czasu upłynęło podczas oglądania animacji. Równocześnie na ekranie pojawiało się słowo oznaczające "upływ czasu" po hiszpańsku (duración) albo po szwedzku (tid).

Okazało się, że kiedy badane osoby widziały obraz podpisany hiszpańskim słowem, zaczynały opisywać upływ czasu jako objętość - nie zwracając przy tym uwagi na wydłużającą się linię.

Z kolei podpis szwedzki powodował, że uczestnicy zaczynali opisywać czas jako odległość.

"Osoby dwujęzyczne bez żadnego wysiłku i nieświadomie poruszają się pomiędzy różnymi sposobami oceny upływu czasu" – stwierdza prof. Panos Athanasopoulos z Lancaster University, jeden z autorów badania. Fakt ten stanowi kolejny dowod na to, jak język wpływa na nasze emocje i postrzeganie świata.

Według prof. Athanasopoulosa wyniki badania są również dowodem na to, że osoby dwujęzyczne są bardziej elastyczne umysłowo: "Możemy podejrzewać, że nieustanne poruszanie się pomiędzy różnymi językami przynosi korzyści związane ze zdolnością do uczenia się i robienia wielu rzeczy naraz - a nawet przynosi długoterminowe korzyści dla zdrowia psychicznego". (PAP)

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera