Fenickie grobowce sprzed ponad 2300 lat odkryte na Cyprze

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Starożytne grobowce fenickie z okresu VI-IV w. p.n.e. zostały odkryte na stanowisku w Larnace na Cyprze – informuje serwis internetowy Cyprus Mail.

Odkrycia dokonano podczas prac przy rozbudowie miejskiej sieci kanalizacyjnej w Larnace, położonym na południowo-wschodnim wybrzeżu Cypru mieście, które zostało założone przez fenickich kolonistów w XII w. p.n.e.

Według archeologów, odkryte grobowce pochodzące z okresu VI-IV w. p.n.e. mogą mieć związek z pobliskim zespołem starożytnych grobowców sprzed ponad 2300 lat, znajdującym się w katakumbach pod starym kościołem Panayia Faneromeni przy Alei Faneromeni w Larance.

Jak poinformował burmistrz Andreas Louroutziatis, roboty przy sieci kanalizacyjnej zostały wstrzymane do czasu ustalenia - w porozumieniu z przedstawicielami Urzędu Starożytności – czy na stanowisku będą prowadzone przez archeologów dalsze prace badawcze.

Zdaniem burmistrza, odkrycie fenickich grobowców na terenie zamieszkanym nieprzerwanie od 4000 lat jest kolejnym dowodem na to, że Larnaka jest miastem mocno osadzonym w historii.

Okolica dzisiejszej Alei Faneromeni była w starożytności miejscem położenia rozległego cmentarza, gdzie znajdowały się w dużym rozproszeniu grobowce zwane larnaksami, od których pochodzi dzisiejsza nazwa miasta, w starożytności nazywającego się Kition. (PAP)

jot/ ula/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera