Narzędzie łatające groźną lukę w Internet Explorerze już dostępne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Microsoft poinformował, że udostępnił wszystkim użytkownikom Internet Explorera narzędzie "Fix it", które zabezpieczy ich komputery przed zagrożeniami związanymi z luką w programie. Automatyczna aktualizacja przeglądarki zaplanowana jest na piątek.

Microsoft opublikował tymczasowe rozwiązanie problemu groźnej luki - małe narzędzie o nazwie "Fix it", które zabezpiecza użytkowników Internet Explorera do czasu automatycznej aktualizacji przeglądarki. Ta została zaplanowana na piątek. Oprócz naprawienia błędu zawierać będzie również inne ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa poprawki.

W ostatni piątek odkryto "dziurę" w starszych wersjach popularnej przeglądarki internetowej. Dzięki niej cyberprzestępcy mogą przejąć zdalną kontrolę nad komputerami użytkowników lub skorzystać z luki do kradzieży danych. Dotychczasowe zalecenia Microsoftu, dotyczące m.in. instalacji przez użytkowników specjalnej aplikacji oraz zmiany ustawień bezpieczeństwa w przeglądarce, były według ekspertów zbyt skomplikowane dla zwykłych użytkowników sieci.

Przed groźną luką przestrzegał m.in. CERT Polska (zespół działający przy NASK) i niemiecki urząd ds. bezpieczeństwa informatycznego. Obie instytucje zaleciły użytkownikom korzystanie z innych przeglądarek, dopóki problem nie zostanie całkowicie rozwiązany.

Podobne rozwiązanie sugerowali przedstawiciele firm zajmujących się produkcją oprogramowania antywirusowego, zalecając jak najszybszą aktualizację przeglądarki. Mateusz Sell z firmy Filemedic powiedział PAP, że każdego miesiąca firma obserwuje przynajmniej kilka nowych luk w popularnych aplikacjach. "Najlepszą metodą, choć nie dającą całkowitego bezpieczeństwa, jest stałe aktualizowanie zainstalowanych aplikacji, gdyż w wielu przypadkach łatki mają za zadanie przede wszystkim uzupełnić braki w zabezpieczeniach oprogramowania" - dodał Sell.

Trzeba zaznaczyć, że narzędzie "Fix it" zabezpiecza jedynie 32-bitową wersję Internet Explorera.

PAP - Nauka w Polsce

kpk/ hes/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera