Studencki „Shark” najszybszy na legendarnym brytyjskim torze

Skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej lekki pojazd elektryczny „Shark” po raz drugi zwyciężył w finale międzynarodowych zawodów The Greenpower Corporate Challenge 2013. Zawodnicy ścigali się na legendarnym torze Goodwood w Wielkiej Brytanii.

Bolid zespołu Silesian Greenpower skonstruowali studenci Wydziałów Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Mechanicznego Technologicznego i Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej. Podczas ścisłego finału wyścigu pojazdów elektrycznych The Greenpower Corporate Challenge 2013 pokonał siedem innych ekip.

"Mimo bardzo ciężkich warunków pogodowych planujących na torze Goodwood nowy politechniczny bolid +Shark+ pokonał największą liczbę okrążeń. Ostatecznie przejechał 17 +kółek+ w rekordowym czasie 1h 33 min.” – informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Śląska.

Członkowie zespołu Silesian Greenpower relacjonują, że przy dziewiątym okrążeniu nastąpiła wymiana akumulatorów oraz zmiana kierowców, a jedenaste „kółko” okazało się najszybszym. Shark przejechał je w rekordowym czasie 4 minut i 49 sekund.

Uczestnicy wyścigu The Greenpower Corporate Challenge muszą wykonać jak najwięcej okrążeń toru w czasie czterech godzin, przy ograniczonym źródle zasilania. Podczas pracy nad pojazdem konstruktorzy muszą więc przestrzegać ściśle określonych reguł dotyczących bezpieczeństwa kierowcy i gabarytów pojazdu.

W 2010 roku bolid skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej w ramach projektu Silesian Greenpower, uplasował się na szóstym miejscu zawodów The Greenpower Corporate Challenge. W roku 2011 było to już miejsce drugie. W 2012 roku dwa bolidy zespołu Silesian Greenpower zajęły pierwsze i drugie miejsce w zawodach.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera