Słońce wciąż bardzo aktywne

Na tarczy Słońca znów rozbudowało się kilka grup plam, dzięki czemu liczba Wolfa, opisująca aktywność naszej dziennej gwiazdy, osiągnęła bardzo wysoki poziom 179 - informuje serwis SpaceWeather.com.

Szczególnie imponująco wyglądają obszary aktywne nr 1875 i 1877. Ten pierwszy składa się z kilkudziesięciu średnich i małych plam rozsianych na całkiem sporym obszarze. Obszar nr 1877 składa się głównie z potężnej plamy (wyraźnie większej od naszej Ziemi) z dużym jądrem i wielkim, asymetrycznym półcieniem.

Energia zawarta w obszarze 1875 jest na tyle duża, że może popisywać się on wybuchami. Szanse na eksplozję klasy M wynoszą obecnie 30 proc., a na najbardziej energetyczny wybuch klasy X około 5 proc. Region 1875 znajduje się blisko środka tarczy Słońca, więc jeśli popisze się wybuchem, materia w nim wyrzucona pomknie prosto w kierunku Ziemi. (PAP)

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

  • Adobe Stock

    Rozmowa z samym sobą sprzed lat poprawia samopoczucie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera