Sztuczna inteligencja przewiduje zdarzenia z życia ludzi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na podstawie różnorodnych danych sztuczna inteligencja nauczyła się z dużą dokładnością przewidywać przyszły los człowieka, z czasem śmierci włącznie. To rodzi wiele pytań natury etycznej – zwracają uwagę naukowcy.

Systemy SI stworzone do odtwarzania pisanego języka (podobne do ChatGPT) mogą posłużyć do przewidywania ważnych zdarzeń w życiu ludzi – uważają naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

Badacze do systemu tego rodzaju wprowadzili dane m.in. na temat zdrowia, zatrudnienia, dochodu, edukacji, miejsca zamieszkania z dokładnością do jednego dnia.

Próba była szczególnie duża, bo dotyczyła aż 6 mln ludzi.

„Użyliśmy tego modelu, aby odpowiedzieć na fundamentalne pytanie: na ile możemy przewidzieć zdarzenia z przyszłości danej osoby na podstawie warunków życia i wydarzeń z jej przeszłości? Z naukowego punktu widzenia, to, co dla nas jest szczególnie ekscytujące, to nie tyle sama prognoza, co różne aspekty danych, które umożliwiają modelowi udzielenie tak precyzyjnych odpowiedzi” - mówi prof. Sune Lehmann, pierwszy autor artykułu, który ukazał się w piśmie „Nature Computational Science” .

System o nazwie Life2vec odpowiada na ogólne pytania, np. o prawdopodobieństwo zgonu w ciągu 4 lat. Udzielane przez program odpowiedzi są zgodne z przewidywaniami teorii socjologicznych.

Na przykład osoby na wysokich pozycjach społecznych i z wysokim dochodem mają większe szanse przeżycia, natomiast bycie mężczyzną czy choroba psychiczna wiązały się z wyższym ryzykiem śmierci.

„Ekscytujące jest to, że ludzkie życie można rozważać jako długi ciągu zdarzeń. Podobnie zdanie w języku składa się z serii słów. Zazwyczaj jest to właśnie rodzaj zadania, do którego używane są modele transformatorowe transformerów sztucznej inteligencji. Jednak w naszych eksperymentach wykorzystujemy je do analizy tego, co nazywamy sekwencjami życia, czyli zdarzeń, które miały miejsce w ludzkim życiu" - mówi prof. Lehmann.

Twórcy systemu zwracają uwagę, że wokół modelu life2vec pojawiają się pytania etyczne.

Dotyczą one m.in. ochrony poufnych danych, prywatności oraz roli niedokładności danych.

Problemy te będą musiały być dokładnie zbadanie, zanim model będzie mógł zostać wykorzystany, na przykład do oceny ryzyka zachorowania konkretnej osoby na jakąś chorobę lub zapobiegania innym niepożądanym zdarzeniom życiowym.

„Model ten otwiera istotne perspektywy – zarówno pozytywne, jak i negatywne, które należy omówić i rozważyć. Podobne technologie do przewidywania zdarzeń życiowych i ludzkiego zachowania są już dziś używane w firmach technologicznych, które na przykład śledzą nasze zachowanie w sieciach społecznościowych, precyzyjnie nas profilują i wykorzystują te dane do przewidywania naszego zachowania, a także do wpływania na nasze wybory. Dyskusja powinna być częścią demokratycznej debaty. Musimy zastanowić się, dokąd technologia nas prowadzi i czy to jest kierunek, w którym chcemy zmierzać” – mówi prof. Lehmann.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera