Kalisz/ III Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny

Kalisz, 12.09.2022. Ministrowie - rodziny i polityki społecznej oraz edukacji i nauki w siedzibie Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej w Kaliszu. PAP/Tomasz Wojtasik
Kalisz, 12.09.2022. Ministrowie - rodziny i polityki społecznej oraz edukacji i nauki w siedzibie Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Kaliskiej w Kaliszu. PAP/Tomasz Wojtasik

W niedzielę rozpoczęła się III Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny. Duży blok obrad poświęcony będzie zdrowiu publicznemu w Polsce, ale omówione zostaną także kwestie ochrony praw człowieka w kontekście wojny na Ukrainie – poinformował PAP rzecznik prasowy Akademii Kaliskiej Jakub Banasiak.

III Światowa Konferencja Zdrowia Rodziny "Stan zdrowia publicznego w Polsce" będzie międzynarodowym forum wymiany i analizy najnowszych rezultatów badań prowadzonych w Polsce, Europie i na świecie w zakresie zdrowotnych następstw pandemii COVID-19, palenia tytoniu i spożywania alkoholu.

Do Kalisza przyjadą naukowcy i praktycy z Polski, Litwy, Estonii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Jak powiedział rzecznik Akademii Kaliskiej, która jest pomysłodawcą i organizatorem konferencji, podczas jej trwania zostaną podjęte tematy dotyczące metod oraz przyszłości leczenia i kontroli tytoniu, produktów szkodliwych dla zdrowia i monitorowania przemysłu.

"Szczególnie duży blok obrad obejmie zdrowie publiczne w Polsce, a także kwestie związane z rozwojem sytuacji zdrowotnej w naszym kraju" – powiedział Banasiak.

Inauguracja konferencji odbyła się w niedzielę 18 czerwca. Podczas niej zostały nadane doktoraty honoris causa Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego pośmiertnie profesorowi Peterowi Boyle'owi i doktorowi Mateuszowi Zygmuntowi Zatońskiemu. Na zakończenie uroczystości profesor Theodor Meron z Uniwersytetu Oksfordzkiego wygłosił wykład "Zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i jurysdykcja".

W poniedziałek obrady lekarzy oraz specjalistów zdrowia publicznego poprzedzi sesja poświęcona tematyce związanej z ochroną praw człowieka, a w szczególności humanitarnym prawem międzynarodowym w kontekście wojny na Ukrainie i aktami ludobójstwa.

Prof. Olga Butkevych, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego, wygłosi wykład na temat odpowiedzialności we współczesnym prawie międzynarodowym.

Na pytanie, czy weto Rosji w ONZ może zostać zniesione? – odpowie dr Ewa Sałkiewicz-Munnerlyn z Akademii Kaliskiej. Prawnik Bartłomiej Żyłka z Europejskiego Stowarzyszenie Prawa Międzynarodowego (ESIL) i Międzynarodowego Stowarzyszenie Prawa Publicznego (ICON Society) podejmie temat "Pomiędzy zbrodnią wojenną a ludobójstwem, humanitarne prawo międzynarodowe a wojna na Ukrainie".

Konferencja potrwa do wtorku. Ten dzień będzie poświęcony głównie tematyce COVID-19 i infodemii. Wśród prelegentów są naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także z uniwersytetów w Oslo, Mediolanie i Waszyngtonie.

Wśród zgłoszonych tematów są m.in.: "Tendencje w zakresie COVID-19 i nadmiarowej umieralności w latach 2020-2023 ze szczególnym uwzględnieniem Włoch", "Dlaczego ludzie wierzą w błędne informacje medyczne? Wyniki badania MedFake" czy "Występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych i niepożądanych zdarzeń medycznych po szczepieniach przeciwko COVID-19 w Polsce".

Rzecznik poinformował, że z uwagi na hybrydowy charakter konferencji każdy zainteresowany może w niej uczestniczyć. Wydarzenie – jak podał – będzie relacjonowane na stronie https://akademia.kalisz.pl/iii-swiatowa-konferencja-zdrowia-rodziny/. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Białystok/ Rozpoczął się jubileuszowy XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

  • 19.05.2017 PAP/Jacek Bednarczyk

    20. Krakowska Noc Muzeów pod hasłem "Muzea na rzecz edukacji i badań" - za tydzień

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera