15 maja - Dzień Polskiej Niezapominajki; święto polskiej przyrody

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

O ochronie i konieczności zachowania różnorodności biologicznej Polski, ale też o zachowaniu od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji - przypomina Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto jest obchodzone 15 maja.

Akcję zapoczątkował w 2002 r. redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski (1924-2011).

Dzień Polskiej Niezapominajki przypomina o ochronie środowiska, a także o konieczności zachowania różnorodności biologicznej Polski. Święto jest jednocześnie zachętą do budowania silnych, głębokich więzów z najbliższymi i szczerych przyjaźni z ludźmi z otoczenia; przypomina o szacunku dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny" oraz o wartości lokalnych tradycji czy wytworów ludzkiej wyobraźni, jakimi są np. "perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.

W tym roku do świetowania zachęca m.in. Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, który z tej okazji zaprasza na spacer w Kolekcji Flory Polski. "Będzie on okazją do poznania roślin rzadkich, chronionych i zagrożonych, rosnących w naszym ogrodzie. Oczywiście będą też niezapominajki. Porozmawiamy o tym, czym jest bioróżnorodność, dlaczego jest taka ważna i jak ją zachować dla przyszłych pokoleń" - zapowiadają organizatorzy w mediach społecznościowych. Liczba miejsc jest ograniczona.

Tradycją święta jest zachęcanie uczniów do dbania o przyrodę w otoczeniu szkół, a także koncerty niezapominajkowe, które w minionych latach odbywały się m.in. w Filharmonii Narodowej oraz studiach Polskiego Radia - im. Witolda Lutosławskiego oraz im. Agnieszki Osieckiej.(PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera