Uczelnie i instytucje

Politechnika Śląska przygotowała program pomocy dla młodych obywateli Ukrainy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Śląska przygotowała program pomocy dla młodych obywateli Ukrainy. Centrum Wolontariatu przy tej uczelni i Biuro Karier Studenckich we współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gliwicach przygotowały punkt konsultacyjny z wolontariuszami mówiącymi po ukraińsku.

Pomoc, która jest wyrazem solidarności i wsparcia dla Ukraińców, jest kierowana do aktualnie studiujących i do tych, którzy chcą podjąć studia na kierunkach oferowanych przez tę uczelnię, prowadzonych w języku polskim i angielskim – przekazała w piątek rzeczniczka Politechniki Śląskiej Jadwiga Witek

"Politechnika Śląska zapewni studentom dogodne i dostosowane do sytuacji warunki rekrutacji, elastyczne i atrakcyjne warunki studiowania, a także zwolnienie z opłat za studia. Studenci z Ukrainy mogą również wnioskować o bezpłatne zakwaterowanie w domu studenckim. Ponadto mogą liczyć na pomoc kadry akademickiej oraz studentów polskich i zagranicznych. Politechnika zapewni również wsparcie informacyjne i psychologiczne, pomoc w rozwoju indywidualnym oraz w znalezieniu pracy" – poinformowała Witek.

Zgodnie z umową rządów Polski i Ukrainy o wzajemnym uznawaniu akademickim dokumentów o wykształceniu i równoważności stopni Politechnika umożliwia kontynuację kształcenia (w trybie przeniesienia) ukraińskim studentom, którzy w związku rosyjską agresją zmuszeni byli przerwać studia.

Dla wszystkich potrzebujących z Ukrainy Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej i Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej oferuje także całodobową pomoc psychologiczną.

W ramach punktu konsultacyjnego można skorzystać z doradztwa zawodowego i doradztwa przedsiębiorczości. Zostanie zorganizowany także kurs języka polskiego. Centrum Wolontariatu promuje również zbiórki finansowe: PCK, Caritas, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz inne potwierdzone przez stronę rządową. W ramach punktu konsultacyjnego można także skorzystać z pomocy Biura Obsługi Prawnej Politechniki Śląskiej. Wszystkie działania realizowane będą we wsparciu doradcy posługującego się językiem ukraińskim.

Centrum Wolontariatu prowadzi również zbiórkę najpotrzebniejszych produktów i artykułów takich, jak: żywność, zestawy medyczne, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, bielizna damska męska i dziecięca, koce termiczne, śpiwory, maty do spania, artykuły higieniczne, naczynia kuchenne, środki antyseptyczne czy maseczki wielorazowe.

Z Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej można kontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej (Pomoc.Ukranie@polsl.pl i kariera@polsl.pl) i pod numerami telefonów: +48-691-441-028 i +48-519-384 948. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera