Politechnika Białostocka pomoże stworzyć inteligentne rolnicze maszyny w ramach projektu NCBR | Nauka w Polsce

Politechnika Białostocka pomoże stworzyć inteligentne rolnicze maszyny w ramach projektu NCBR

Fot. Fotolia

Inteligentne rolnicze maszyny, które będą pomagać rolnikowi w efektywniejszej pracy i zbiorach - powstaną w ramach projektu konsorcjum firmy SaMasz, Klastra Obróbki Metali oraz Politechniki Białostockiej. Projekt otrzymał dofinansowanie z NCBR.

Projekt badawczo-rozwojowego konsorcjum otrzymał unijne dofinansowanie w konkursie "Szybka ścieżka – Agrotech" organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wartość projektu to blisko 11,4 mln zł.

W środę podpisano porozumienie między Politechniką Białostocką (PB) a firmą SaMasz produkującą maszyny rolnicze, która jest liderem projektu.

W ramach projektu mają powstać trzy maszyny rolnicze do zrównoważonego zbioru zielonki, wykorzystywać inteligentne technologie i wspierać koncepcję samorządowego projektu Doliny Rolniczej 4.0, czyli rozwoju inteligentnego rolnictwa.

Jak mówił podczas środowego spotkania prorektor PB ds. studenckich prof. Jarosław Szusta, w ramach projektu zostaną zaprojektowane, wykonane i przetestowane trzy maszyny: kosiarka dwustronna, przetrząsacz i zgrabiarka. Powiedział, że maszyny będą ze sobą współpracowały po to, aby z jednej strony zmniejszyć ślad węglowy przez mniejsze zużycie paliwa i energii, z drugiej - zoptymalizować proces zbiorów w tym przypadku zielonki.

"Dążymy do tego, żeby mieć pełną informację nie tylko o zbiorach, ale i stanie maszyn" - powiedział Szusta. Jak wyjasnił, projekt zakłada wdrożenie w maszynach opracowanych systemów dotyczących m.in. monitorowania w czasie rzeczywistym zbieranego plonu, aby rolnik wiedział jak dana łąka jest wydajna i czy zbiory są równomierne, a to z kolei pozwoli mu np. na wykorzystanie później nawozu. Rozwiązania zastosowane w maszynach mają też dawać rolnikowi informację na temat diagnostyki tych maszyn, żeby wiedział, kiedy i jaki element maszyny należy wymienić, by maszyna efektywniej pracowała.

Dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego firmy SaMasz Sławomir Dobrzański zwrócił uwagę, że to rozwiązanie "od A do Z pomaga współpracować w budowaniu zrównoważonego rolnictwa".

W ramach projektu będą współpracować dwa wydziały Politechniki Białostockiej: mechaniczny i elektryczny.

Prorektor PB ds. rozwoju prof. Mirosław Świercz wyraził radość, iż firma SaMasz zauważyła potencjał uczelni. Według nniego będzie to obustronna korzyść. Z jednej - jak podkreślił - poprawi się jakość i zwiększy się konkurencyjność rozwiązań przemysłowych, z drugiej - pracownicy uczelni będą mogli sprawdzić proponowane przez siebie rozwiązania i uczestniczyć w pracach wdrożeniowych.

Obecny na konferencji Sebastian Rynkiewicz z Klastra Obróbki Metali, który skupia ponad 100 firm, podkreślał doświadczenie i potencjał zarówno białostockiej uczelni, jak i firmy SaMasz. Dodał, że zadaniem Klastra w tym projekcie było przygotowanie projektu, będzie nim także promocja już po jego zakończeniu.

Projekt potrwa do końca 2023 roku.(PAP)

PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe FNP

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła czwarty konkurs DLA UKRAINY

  • Fot. materiały prasowe NCBR

    Nawet 20 mln zł można uzyskać od NCBR w programie GOSPOSTRATEG

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera