Uczelnie i instytucje

Minister edukacji i nauki składa wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym prof. Henryka Samsonowicza

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek składa najszczersze wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym zmarłego w piątek prof. Henryka Samsonowicza – podało MEiN. Prof. Samsonowicz był historykiem, znawcą średniowiecza, ministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

"Zmarł prof. Henryk Samsonowicz – historyk, znawca średniowiecza, minister edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, członek PAN i PAU, Kawaler Orderu Orła Białego. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek składa rodzinie i najbliższym najszczersze wyrazy współczucia" – napisał resort edukacji i nauki na Twitterze.

Prof. Henryk Samsonowicz zmarł w piątek wieku 91 lat. O jego śmierci poinformował Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Henryk Bohdan Samsonowicz urodził się 23 stycznia 1930 r. w Warszawie. Był wybitnym historykiem, znawcą historii średniowiecza. Przez całą swoją karierę był związany z Uniwersytetem Warszawskim. W 1950 r. ukończył studia historyczne na UW, doktorat obronił w 1954 r., a habilitację w 1960 r. Stanowisko profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1971, a w roku 1980 – profesora zwyczajnego.

W latach 1969-1974 pełnił funkcję dziekana Wydziału Historycznego. Od 1975 do 1980 r. był dyrektorem Instytutu Historycznego, a od 1980 do 1982 roku rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Był też członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Samsonowicz był działaczem Solidarności. W roku 1989 uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Był ministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był Kawalerem Orderu Orła Białego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera