Film "Zapomniane ślady w Puszczy" dostępny online

Źródło: Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Popularnonaukowy film dokumentalny "Zapomniane ślady w Puszczy" o badaniach archeologicznych na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej można obejrzeć w serwisie YouTube.

Film przybliża nieznaną dotąd przeszłość Puszczy Białowieskiej, widzianą z perspektywy badań archeologicznych czy historycznych, z zastosowaniem najnowszych – nieinwazyjnych technologii, zwłaszcza LiDARu.

Na film składają się m.in. ujęcia plenerowe przyrody Puszczy Białowieskiej, nagrania z prac terenowych, a także wypowiedzi interdyscyplinarnego zespołu naukowców, wraz z licznymi wizualizacjami ilustrującymi wyniki badań oraz ujęciami zabytków odkrytych w ramach przeprowadzonych badań - informują w prasowym komunikacie przedstawiciele zespołu tworzącego film. 

Autorzy filmu skupiają uwagę widza m.in. na ukazaniu warsztatu naukowego archeologa, zaglądając do laboratoriów i gabinetów specjalistycznych, gdzie próbki i zabytki poddawane są szczegółowym badaniom, konserwacji czy dokumentacji. Widz ma możliwość zapoznania się również z najnowszymi technikami badawczymi - od skanowania lotniczego, przez skanowanie naziemne, aż po zastosowanie w terenie (w wykopie i dokumentacji) mikroskopii trójwymiarowej - 3D. Wątkiem przewodnim filmu jest również ukazanie interdyscyplinarności tego typu badań, gdzie łączony jest wysiłek specjalistów z pogranicza m.in. archeologii, historii, leśnictwa, gleboznawstwa, palinologii, antropologii czy geomatyki, teledetekcji, geofizyki itp.

Wyniki badań prezentowanych w produkcji były dotychczas prezentowane m.in. na konferencji podsumowującej projekt w 2019 r. "Dziedzictwo archeologiczne w polskiej części Puszczy Białowieskiej - podsumowanie wyników badań inwentaryzacyjnych", a także publikowane wstępnie na łamach polskich czasopism np. Raport 2016/wyd. NID (https://raport.nid.pl/wp-content/uploads/2020/03/Zaplata_Sterenczak-2016.pdf), jak również na łamach recenzowanego czasopisma "Remote Sensing" (https://www.mdpi.com/2072-4292/12/16/2657) czy "Biological Conservation" (https://doi.org/10.1016/j.biocon.2020.108614).

Dokument powstał w ramach projektu finansowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w latach 2017-2019. Główny wykonawca filmu to Fundacja Hereditas oraz Instytut Badawczy Leśnictwa (lider konsorcjum), a producent wykonawczy Fundacja Sztuki Wszystkie. Film wyreżyserowała Marta Kądziela - autorka lub współautorka takich realizacji jak m.in. "Ginące gatunki" (2016), "Na szlaku Natura 2000" (2013), "Mapa ginącego świata" (2016).

Emisja online na kanale YouTube Lasów Państwowych dostępna jest na stronie: https://youtu.be/V-LSb3hv3Ks.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera