Pierwsze zdjęcie Marsa z chińskiej sondy kosmicznej

Pierwsze zdjęcie Marsa przysłane przez chińską sondę kosmiczną Tianwen 1. Zostało wykonane z odległości 2,2 milionów kilometrów od planety. Źródło: CNAS/PEC Planetary Exploration of China
Pierwsze zdjęcie Marsa przysłane przez chińską sondę kosmiczną Tianwen 1. Zostało wykonane z odległości 2,2 milionów kilometrów od planety. Źródło: CNAS/PEC Planetary Exploration of China

Chińska agencja kosmiczna zaprezentowała pierwsze zdjęcie Marsa wykonane przez sondę Tianwen 1, która zbliża się do planety. Sonda ma wejść na orbitę 10 lutego.

Czarno-biała fotografia Czerwonej Planety to pierwsze zdjęcie Marsa przesłane przez automatyczną chińską sondę o nazwie Tianwen 1. Sonda szykuje się do wejścia na orbitę wokół planety. 5 lutego wykonała ostatni, czwarty manewr korygujący swój lot.

Fotografia była wykonana z odległości 2,2 milionów kilometrów od planety. Natomiast w ciągu całej swojej podróży sonda pokonała dystans 465 milionów kilometrów. W momencie wykonywania manewru korekcyjnego znajdowała się około 184 miliony kilometrów od Ziemi i 1,1 miliona kilometrów od Marsa. Sygnały komunikacyjne pomiędzy Ziemią, a sondą potrzebują aktualnie około 10 minut na dotarcie.

Po wejściu na orbitę sonda rozpocznie przygotowania do lądowania łazika. Będzie fotografować potencjalne miejsca lądowania na obszarze Utopia Planitia, na południe od miejsca lądowania dawnego lądownika Viking 2 wysłanego przez amerykańską NASA. Lądowania chińskiego łazika ma nastąpić w maju.

Aktualnie w Chinach trwa publiczne głosowanie na wybór nazwy dla łazika. Głosujący mogą wybrać spośród 10 propozycji z chińskiej mitologii, koncepcji konfucjańskich i legendarnych zwierząt. Co ciekawe, jedna z propozycji jest podobna do nazwy nowego łazika NASA, który także zmierza w kierunku Marsa. Hongyi można tłumaczyć bowiem jako „perseverance” („wytrwałość”).

Po wylądowaniu, ważący 250 kilogramów łazik zbada własności gruntu i rozmieszczenie potencjalnego wodu lodnego przy pomocy radaru do eksploracji podpowierzchniowej. Pojazd posiada także kamery do uzyskiwania obrazów panoramicznych oraz wielospektralnych i instrumenty do analizy składu skał.

Z kolei orbiter Tianwen 1 będzie badać powierzchnię Marsa przy pomocy zdjęć w średniej i wysokiej rozdzielczości oraz radaru. Będzie też używać magnetometru i detektora cząstek.

Misja Tianwen 1 wystartowała z Ziemi w lipcu 2020 r. Do Marsa dotrze dzień po sondzie Hope wysłanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, a tydzień przed sondą amerykańską.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera