Towarzyscy seniorzy mniej podatni na demencję

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Zaangażowanie społeczne chroni mózg seniorów przed demencją – potwierdzają badania opublikowane przez „Journal of Gerontology: Psychological Sciences”.

Naukowcy z Uniwersytetu Pittsburskiego w USA analizowali dane dotyczące 293 osób, których średnia wieku wynosiła 83 lata. Uczestnicy dostarczali szczegółowych informacji na temat poziomu zaangażowania społecznego (m.in. częstotliwości spotkań z rodziną i znajomymi, uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach czy działalności w charakterze wolontariusza).

Obrazowanie mózgu metodą tensora dyfuzji wykazało, że u seniorów, którzy byli w większym stopniu zaangażowani społecznie, występowała większa integralność istoty szarej w obszarach mózgu związanych z demencją.

„Interakcja z co najmniej jedną osobą aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie twarzy, emocje, podejmowanie decyzji i poczucie satysfakcji. Nawet umiarkowane +dawki+ kontaktu z innymi ludźmi wydają się korzystnie wpływać na mózg” – piszą autorzy.

„Dane gromadziliśmy przed pandemią COVID-19, jednak uważamy, że obecnie są one szczególnie ważne. Izolacja społeczna wszystkich seniorów może zwiększyć ich podatność na demencję” – komentuje dr Cynthia Felix, autorka badań.

Źródło: doi.org/10.1093/geronb/gbaa173 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera