KE zatwierdziła 71 mln euro z kasy UE dla laboratoriów badawczych w Polsce | Nauka w Polsce

KE zatwierdziła 71 mln euro z kasy UE dla laboratoriów badawczych w Polsce

Fot. Fotolia

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek wydanie ponad 71 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę sieci światłowodowej i aparaturę badawczą, która ma usprawnić współpracę między laboratoriami w Polsce.

"Dzięki tej inwestycji polityka spójności pomoże Polsce stać się bardziej innowacyjną na konkurencyjnym rynku globalnym. Jak pokazuje nam kryzys koronawirusa, współpraca między ośrodkami naukowymi ma kluczowe znaczenie dla oferowania innowacyjnych rozwiązań w szybko zmieniającym się i wymagającym świecie" - oświadczyła cytowana w komunikacie komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Finansowany z unijnego budżetu projekt ma na celu podniesienie jakości badań akademickich i zapewnienie ściślejszej współpracy między przemysłem a środowiskiem akademickim. Celem jest doprowadzenie do większego wykorzystania wyników badań na rynku.

Z informacji przekazanych przez KE wynika, że w projekcie bierze udział 21 partnerów badawczych. Ich laboratoria zostaną wyposażone w sprzęt odpowiadający ośmiu specjalizacjom: od transmisji i przechowywania danych, zegarów atomowych i inteligentnych miast po e-learning i symulacje wielkoskalowe.

Komisja zakłada, że projekt przyniesie zgłoszenie 21 patentów, opublikowanie 84 prac naukowych, 342 kandydatów do doktoratu oraz utworzenie pięciu firm powstałych z wydzielenia się z jednostki macierzystej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NCBR

    Nawet 20 mln zł można uzyskać od NCBR w programie GOSPOSTRATEG

  • Współtwórczyni wynalazku, dr Magdalena Skóra z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Katedra Mikrobiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Źródło: CITTRU UJ

    Polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych – odkrycie naukowców z UJ

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera