11 milionów nazwisk na pokładzie łazika marsjańskiego Perseverance

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na pokładzie automatycznego łazika Perseverance, który poleci na Marsa, NASA zamontowała chipy z zapisanymi nazwiskami blisko 11 milionów osób. Zostały one zebrane w ramach akcji „Send Your Name to Mars”.

Perseverance to nowy łazik marsjański. Jego wystrzelenie w ramach misji Mars 2020 amerykańska agencja kosmiczna planowała na lipiec 2020 r. Aby popularyzować badania kosmosu, NASA zorganizowała akcję „Send Your Name to Mars”, w ramach której każdy chętny mógł zgłosić swoje imię i nazwisko, aby - na pokładzie sondy kosmicznej - zostało wysłane na Marsa.

Akcja trwała od 21 maja do 30 września 2019 r. W sumie do NASA przesłano 10 932 295 imion, w tym 67 072 - z Polski (0,6 procent). Najwięcej zgłoszeń było z Turcji (2,5 mln), Indii (1,8 mln) i USA (1,8 mln).

Przy pomocy wiązki elektronów imiona naniesiono na trzy silikonowe chipy wielkości paznokcia. Dodatkowo zawarto tam również eseje od 155 finalistów konkursu „Name the Rover”, w ramach którego wybrana została nazwa dla łazika (Perseverance).

Podobne akcje organizowano w przypadku kilku wcześniejszych misji marsjańskich. Uczestnik zabawy uzyskuje potwierdzenie w formie karty pokładowej (w wersji cyfrowej), podobnej do tych, znanych z linii lotniczych. Regularnie biorąc wirtualny udział w kolejnych misjach, można zbierać mile (suma odległości, na jaką poleciały wszystkie sondy, na których znalazły się nasze imiona).

Łazik Perseverance ma wylądować na powierzchni Marsa w kraterze Jezero. Planowane jest to na 18 lutego 2021 r. Automatyczny pojazd ma masę 1043 kilogramów. Będzie poszukiwać oznak potencjalnego przeszłego życia mikrobiologicznego, badać klimat i geologię planety, a także zbierze próbki, które mają zostać dostarczone na Ziemię.

Nazwa Perseverance oznacza „wytrwałość”.

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 02.12.2024. PAP/Albert Zawada

    ESA: użycie emblematów misji i logo agencji - możliwe; ale podlega określonym warunkom

  • 02.07.2025. Na ekranie przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski. PAP/Radek Pietruszka

    Wrocław/ Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania uczniów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera