Halowym sportowcom może brakować witaminy D

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przedstawicielom dyscyplin sportu rozgrywanych w pomieszczeniach może brakować witaminy D, która powstaje w ludzkim organizmie pod wpływem promieni słonecznych – informuje pismo ”Nutrients”.

Witamina D jest niezbędna do budowy i utrzymania zdrowych kości. Bez niej kości mogą stać się miękkie, cienkie i kruche, niedobór może też prowadzić do innych problemów medycznych, w tym niektórych rodzajów nowotworów. Zbyt niski poziom witaminy D może sprzyjać kontuzjom oraz pogarszać wydolność.

Jak wynika z badań naukowców z George Mason University w Fairfax oraz Mayo Clinic Health System dotyczących sportowców z college’ów, szczególnie narażeni na niedobór witaminy D są Afroamerykanie, których skóra mocniej pochłania światło.

Autorzy oceniali poziom witaminy D u koszykarzy z drużyn męskich i żeńskich George Mason Patriots. W sezonie 2018-2019 graczom - w zależności od poziomu krążącej we krwi 25-hydroksywitaminy D na początku badania – przydzielono wysoką dawkę suplementu witaminy D, niską dawkę lub brak suplementacji.

W trakcie sezonu gracze byli regularnie monitorowani. Zgodność z suplementacją została oceniona przez trenerów sportowych wyznaczonych dla każdej drużyny. Badano skład ciała każdego gracza, pigmentację skóry, ekspozycję na słońce, spożycie witaminy D z pokarmem oraz jej poziom we krwi.

13 z 20 uczestników miało niewystarczający poziom witaminy D. To wynik zgodny z wcześniej opublikowanym systematycznym przeglądem i metaanalizą, w której 56 proc. z 2000 sportowców mieszkających w dziewięciu różnych krajach, w tym w USA miało niewystarczający poziom witaminy D.

Spośród biorących udział w badaniu sportowcy z ciemniejszą pigmentacją skóry wykazywali na początku podwyższone ryzyko niedoboru witaminy D, natomiast żaden z uczestników o jasnej lub bardzo jasnej skórze nie zaliczał się na początku do kategorii z niewystarczającym poziomem witaminy. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera