27.02.2020
PL EN
28.01.2020 aktualizacja 28.01.2020

Śmierć łóżeczkowa ma związek z piciem i paleniem w czasie ciąży

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dzieci matek, które po pierwszym trymestrze ciąży zarówno paliły papierosy, jak i piły alkohol są nawet 12 razy bardziej narażone na zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS) – informuje pismo „Eclinical Medicine”.

SIDS, dawniej określany jako śmierć łóżeczkowa, to nagły, niewyjaśniony zgon dziecka w wieku poniżej jednego roku. Wiele badań wykazało, że ryzyko SIDS rośnie, gdy matka pali podczas ciąży, inne wskazywały na rolę alkoholu - zwłaszcza intensywnego picia podczas ciąży.

Przeprowadzone przez naukowców z USA i RPA, finansowane przez Narodowe Instytuty Zdrowia (National Institutes of Health - NIH) wieloośrodkowe badanie Safe Passage Study pokazuje, w jaki sposób na ryzyko SIDS wpływa przedurodzeniowa ekspozycja na tytoń oraz alkohol.

W latach 2007–2015 badacze obserwowali prawie 12 000 ciąż wśród kobiet z dwóch obszarów w Kapsztadzie (Afryka Południowa) oraz pięciu w USA, w tym z dwóch rezerwatów Indian amerykańskich - w Południowej i Północnej Dakocie.

Miejsca badań wybrano ze względu na wysoki wskaźnik prenatalnego spożywania alkoholu i występowania SIDS, a także w celu uwzględnienia populacji, w których różnice etniczne i społeczno-ekonomiczne dotyczące SIDS pozostają mało zbadane.

Naukowcy ustalili wyniki jednoroczne dla około 94 proc. ciąż. Okazało się, że w tym czasie zmarło 66 niemowląt – przy czym 28 zgonów nastąpiło na skutek SIDS, a 38 zgonów z innych znanych przyczyn.

Jak wynika z badania, palenie i picie nawzajem wzmacniają swój niekorzystny wpływ na dziecko. Oprócz prawie 12-krotnego wzrostu ryzyka SIDS związanego z paleniem i piciem po pierwszym trymestrze ciąży ustalono, że ryzyko SIDS wzrosło pięciokrotnie u niemowląt, których matki zgłosiły, że kontynuują palenie po pierwszym trymestrze ciąży, oraz czterokrotnie w przypadku niemowląt, których matki zgłosiły, że nadal piją po pierwszym trymestrze ciąży. Ryzyko to występowało w porównaniu z niemowlętami, które albo nie były narażone na tytoń lub alkohol podczas ciąży, albo których matki rzuciły palenie tytoniu lub alkoholu do końca pierwszego trymestru.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020