08.07.2020
PL EN
20.11.2019 aktualizacja 20.11.2019

Kraków/ Biolog Nico van Straalen doktorem honoris causa UJ

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Holenderski biolog Nico van Straalen otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wyróżniono go m.in. za przyczynienie się do rozwoju ekotoksykologii w Polsce i wspieranie polskich zespołów badawczych.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Nico van Straalenowi odbyła się we wtorek w Collegium Maius UJ w Krakowie.

Wyróżniony naukowiec zajmuje się takimi obszarami biologii jak fizjologia, zoologia, ekologia populacji, genetyka, ewolucjonizm i ekotoksykologia. Doceniono go za wybitny dorobek dydaktyczny oraz światowej klasy osiągnięcia naukowe i popularyzatorskie. Tytuł nadano mu także za zasługi dla UJ w dziedzinie kształcenia młodych naukowców i przyczynienie się do rozwoju ekotoksykologii, zarówno w strukturach Uniwersytetu, jak i w Polsce.

W laudacji na cześć wyróżnionego, prof. Ryszard Laskowski podkreślił, że van Straalen należy do "wąskiego grona wybitnych uczonych o niespotykanie szerokich horyzontach". "Należy do nielicznego grona badaczy, których można uznać za twórców współczesnej ekotoksykologii. Profesor Nico van Straalen jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych uczonych w Holandii i znakomitym popularyzatorem nauki" - zaznaczył.

Wtorkowa uroczystość jest zwieńczeniem współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. van Straalena, która trwa już od 25 lat. Jak dotąd naukowiec prowadził na krakowskiej uczelni m.in. dwa kursy z zakresu ewolucjonizmu i ekotoksykologii. W laudacji wspomniano także o "bezpośredniości, łatwości nawiązywania kontaktów i umiejętności przekazywania wiedzy", które cechują profesora.

"Wszyscy, którzy choć trochę otarli się o współpracę z zespołem profesora van Straalena, a zwłaszcza z nim samym, nieodmiennie pozostają pod ogromnym wrażeniem tego szczególnego połączenia wiedzy, życzliwości i bezpośredniości w kontaktach" - wskazano.

Prof. Nico van Straalen urodził się w 1951 r. w Berkhout w Holandii. Od samego początku kariery naukowej związany jest ze swoją macierzysta uczelnią - Wolnym Uniwersytetem w Amsterdamie. Dwa lata temu przeszedł na emeryturę.

Jest autorem m.in. 11 książek, w tym kilku bazowych podręczników z dziedziny ekotoksykologii. Przez wiele lat nauczał nie tylko na holenderskiej uczelni, ale także w wielu krajach świata. Wypromował 70 doktorów, spośród których wielu jest obecnie uznanymi naukowcami na całym świecie.(PAP)

nak/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020