Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
14.11.2019 aktualizacja 14.11.2019

Prof. Andrzej Demenko doktorem honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej

Prof. dr. hab. inż. Andrzej Demenko podczas nadania mu tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. PAP/Piotr Polak 13.11.2019 Prof. dr. hab. inż. Andrzej Demenko podczas nadania mu tytułu doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. PAP/Piotr Polak 13.11.2019

Wybitny naukowiec z zakresu elektrotechniki i maszyn elektrycznych prof. Andrzej Demenko otrzymał w środę w Kielcach tytuł doktora honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej (PŚk).

Jak podkreślił podczas uroczystego posiedzenia Senatu PŚk rektor uczelni prof. Wiesław Trąmpczyński, prof. Demenko znajduje się w światowej czołówce uczonych zajmujących się problematyką współczesnej elektrotechniki. "Dziedzina ta prężnie się rozwija, a prof. Andrzej Demenko ma w tym swój znaczący udział. Przykładem mogą być między innymi wdrożenia takich rozwiązań jak: hamulce magnetoreologiczne, elektromagnesy do pompy wtryskowej, urządzenia do magnetycznej obróbki wody czy energooszczędnych pomp i wentylatorów stosowanych w przemyśle" – opisywał rektor kieleckiej uczelni.

Prof. Demenko jest twórcą szkoły naukowej w dziedzinie komputerowych metod analizy i syntezy pola elektromagnetycznego oraz polowych modeli przetworników elektromagnetycznych.

W laudacji prof. PŚk, dr hab. Andrzej Kapłon przypomniał sylwetkę i osiągnięcia naukowe uczonego i inżyniera. "W bogatym dorobku naukowym prof. Demenki można znaleźć nie tylko doniosłe publikacje o zasięgu międzynarodowym, ale także liczne prace wdrożeniowe podnoszące innowacyjność polskiej i światowej gospodarki" – zaznaczył prof. Kapłon.

Prof. Demenko urodził się w 1948 r. w Swarzędzu. Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej ukończył w 1970 r. W tym samym roku został zatrudniony na tej uczelni, gdzie nieprzerwanie pracuje, zdobywając kolejne stopnie i tytuły naukowe oraz obejmując różne stanowiska.

Stopień doktora nauk technicznych otrzymał na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej w 1975 r. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał w 1985 r. w Instytucie Elektrotechniki w Warszawie-Międzylesiu. Tytuł profesora otrzymał w 1998 r.

Prof. Demenko jest autorem blisko 20 opracowań nowych wyrobów wdrożonych do produkcji, a wyniki jego prac były wykorzystywane w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, a także w wielu instytutach i uczelniach zagranicznych m. in. w Dortmundzie, Liege i Cambridge. Naukowiec jest autorem m.in. trzech monografii, ponad 300 rozpraw, artykułów i referatów naukowych.

Prof. Demenko kierował, a obecnie nadzoruje wdrażanie prac przez konsorcjum zrzeszające cztery instytucje naukowe. Powstało ono z myślą o realizacji dużego projektu "Nowa generacja energooszczędnych napędów do pomp i wentylatorów dla górnictwa".

Specjalista uczestniczył i uczestniczy w pracach wielu organizacji i komisji. Jest m.in. przewodniczącym Komitetu Elektrotechniki PAN i przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Elektrotechniki oraz członkiem Rady International Compumag Society (reprezentant Europy w poprzedniej kadencji). Od wielu lat jest kierownikiem Zakładu Mechatroniki i Maszyn Elektrycznych w Politechnice Poznańskiej.

Prof. Demenko uczestniczył w pracach Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych, był przewodniczącym zespołu tej Komisji. Wchodzi też w skład zespołu ekspertów Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

"Na uwagę zasługuje także jego zaangażowanie w obszarze dydaktyki. Jako jeden z pierwszych opracował zestaw programów do wizualizacji animacji pola elektromagnetycznego w przetwornikach elektromechanicznych. Opracował wykłady poświęcone komputerowym metodom analizy i syntezy układów z polem elektromagnetycznym" – opisywał prof. Kapłon.

Prof. Demenko od wielu lat współpracuje z PŚk – z zespołami naukowymi Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki kieleckiej uczelni.

Dziękując za otrzymane w Kielcach wyróżnienie prof. Demenko podkreślił, że traktuje ten doktorat jako "dowód uznania osiągnieć, które elektrotechnika wnosi do rozwoju cywilizacji". 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Bańcer

ban/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024