Powołano Polskie Towarzystwo Ekologiczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polskie Towarzystwo Ekologiczne (PTEKol) powołano podczas zjazdu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Ma ono na celu rozwijanie i propagowanie ekologii jako dziedziny nauki oraz wspieranie jej stosowania w praktyce. Będzie kontynuowało i rozwijało działania wcześniejszego towarzystwa o tej nazwie.

Pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Ekologicznego wybrany został profesor Uniwersytetu Warszawskiego Wiktor Kotowski, a członkami zarządu przedstawiciele różnych krajowych ośrodków naukowych - poinformowano w przesłanej informacji prasowej.

"Ekologia jako nauka jest narzędziem zrozumienia świata przyrody, który dzielimy z milionami innych gatunków. W dobie kryzysu relacji człowieka z przyrodą i postępujących zagrożeń środowiska wywołanych naszą działalnością ekologia ma szczególne misje do spełnienia: od opisu funkcjonowania przyrody, przez przewidywanie reakcji gatunków i ekosystemów na zmiany środowiska, po poszukiwanie rozwiązań i wyznaczanie ścieżek zrównoważonego rozwoju. Jako założyciele Polskiego Towarzystwa Ekologicznego, mamy nadzieję, że – poprzez integrację naszego środowiska naukowego oraz wkład w kształcenie młodych badaczy – stowarzyszenie to przysłuży się do lepszego wypełniania tych misji" - powiedział prezes PTEKol, cytowany w komunikacie prasowym.

Działalność Towarzystwa będzie kontynuacją i rozwinięciem działań wcześniejszego towarzystwa o tej nazwie, które działało w latach 90. XX wieku i na początku wieku XXI. Reaktywowane Towarzystwo, obok misji integrowania środowiska naukowców zajmujących się ekologią, stawia sobie za cel wspieranie stosowania tej dziedziny wiedzy w praktyce oraz pełnienie funkcji doradczych i konsultacyjnych związanych z szeroko pojętą ekologią. Jak podkreślają założyciele, szczególnie istotnym kontekstem działania Polskiego Towarzystwa Ekologicznego są współczesne wyzwania związane z degradacją środowiska naturalnego i zmianami klimatycznymi.

Do towarzystwa mogą należeć osoby prowadzące działalność naukową lub edukacyjną w dziedzinie ekologii.

Siedzibą Towarzystwa jest Warszawa.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

  • Komunikacja naukowa i popularyzacja nauki. Fot. A. Wojaczek

    Ponad 20 osób ukończyło pierwsze studia z popularyzacji nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera