Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
06.10.2019 aktualizacja 06.10.2019

Komórki nowotworowe mózgu tworzą zaskakujące połączenia ze zdrowymi neuronami

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komórki nowotworów mózgu komunikują się ze zdrowymi komórkami mózgu w całkowicie odmienny sposób, niż zakładano wcześniej - czytamy na łamach „Nature”. Odkrycie to daje możliwość stworzenia nowych, dużo skuteczniejszych metod terapeutycznych.

Wspólne badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia), Uniwersytetu w Heidelbergu (Niemcy) oraz Das Deutsche Krebsforschungszentrum (Niemcy) ujawniło, że zdrowe neurony w mózgu człowieka tworzą synapsy z komórkami nowotworowymi (glejaka) i w ten sposób się z nimi komunikują. „Byliśmy zaskoczeni tym odkryciem, bo do tej pory sądziliśmy, że robią tak tylko komórki prawidłowe” - mówi prof. Hrvoje Miletic, główny autor badania (https://www.nature.com/articles/s41586-019-1564-x).

Synapsy są to miejsca styku dwóch komórek nerwowych (lub nerwowych z wykonawczymi), w których następuje komunikacja błon komórkowych i przesyłanie sygnałów. Wcześniej badacze zakładali, że tylko zdrowe komórki potrafią tworzyć takie połączenia i porozumiewać się poprzez nie między sobą.

Dzięki połączeniu wiedzy neurologicznej i modeli glejaka badacze mogli teraz zobaczyć, w jaki sposób neurony tworzą połączenia synaptyczne z komórkami rakowymi i jaki jest tego skutek. Okazało się, że poprzez synapsy impulsy ze zdrowych neuronów przekazywane są do komórek glejaka, gdzie przekształcane są w sygnały stymulujące wzrost nowotworu.

„Ta nowa wiedza w niespodziewany sposób poszerzyła nasze zrozumienie złośliwego raka mózgu i sposobów, w jaki atakuje on organizm” - podkreśla prof. Miletic. Jak dodaje, jego zespół szybko zaczął zastanawiać się, jakie działania terapeutyczne w walce z glejakiem można by podjąć w oparciu o nowe informacje.

„Ponieważ leki przeciwpadaczkowe znane są z tego, że hamują rozprzestrzenianie się impulsów nerwowych w mózgu, być może okaże się, że mają one pozytywny wpływ także na hamowanie rozwoju guza i mogą stanowić część przyszłego leczenia” - zastanawia się autor publikacji. Jak dodaje, należy się temu przyjrzeć w kolejnych badaniach. (PAP)

kap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024