Uczelnie i instytucje

Gowin: w przyszłej kadencji nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w ramach Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki, 16 bm. w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski  16.09.2019
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w ramach Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki, 16 bm. w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski 16.09.2019

W przyszłej kadencji, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy dalej będzie sprawował rządy, to nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży – zapowiedział w poniedziałek w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wicepremier spotkał się z dziennikarzami podczas Kongresu Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Auditorium Maximum UJ. Jak podkreślił, cztery lata temu wraz ze swoimi współpracownikami ogłosił strategię rozwoju polskiej nauki i polskich uczelni. Jednym z filarów strategii była "społeczna odpowiedzialność nauki" – rozszerzenie działań zmierzających do popularyzacji nauki zwłaszcza wśród najmłodszych.

W cztery lata na popularyzację nauki MNiSW przeznaczyło ok. 250 mln zł i wraz z Centrum Nauki Kopernik uruchomiło nauko- i planetobusy, czyli mobilne laboratoria naukowe i astronomiczne. Busy te odwiedziły ok. 600 polskich miast, a w zajęciach w nich wzięło udział ok. 200 tys. dzieci.

"W przyszłej kadencji, jeśli rząd Zjednoczonej Prawicy dalej będzie sprawował rządy, to nacisk na popularyzację nauki będzie równie duży" – zapowiedział Gowin.

Jak przyznał, pod względem nakładów na naukę i szkolnictwo wyższe Polska odstaje od zamożniejszych krajów, choć odstaje również pod względem średniej OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Nasz kraj znajduje się w tym zakresie na poziomie połowy średniej OECD. Jeśli zaś chodzi o nakłady na oświatę - czyli na szkoły podstawowe i średnie - to jesteśmy powyżej tej średniej. "Widać tu ogromną dysproporcję i skalę zaniedbań z ostatnich 30 lat" – podkreślił minister.

Minister zaznaczył, że nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe zaczęły znacząco rosnąć wraz z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki; zaczęły również obowiązywać przepisy gwarantujące coroczny systematyczny wzrost nakładów na szkolnictwo wyższe na naukę w stosunku do PKP.

"Ten wzrost nie jest imponujący, ale jest stały, co daje uczelniom i instytutom naukowym klarowną perspektywę działań" – powiedział minister. Dodał, że w budżecie znajdą się środki na podwyżki pracowników akademickich i administracyjnych z uczelni i instytutów naukowych.

Jak zauważył wicepremier, nakłady na innowacje w stosunku do PKP w 2017 r. były najwyższe w historii Polski i wyniosły 1,03 proc. "To pokazuje, że jeszcze mamy długą drogę do osiągnięcia celu, jakim jest przeznaczanie 2 proc." – stwierdził i ocenił, że dane za rok 2018 będą na pewno bardziej optymistyczne. "Myślę, że za około miesiąc GUS powinien podać miarodajne wyniki. Jestem optymistą, bo mamy już dane na temat wzrostu zatrudnienia w sektorze B+R (prac badawczo-rozwojowych) i w 2018 r. to zatrudnienie wzrosło o 30 proc." – powiedział wicepremier.

Dopytywany o zapowiadane do 2025 r. utworzenie 700 firm zajmujących się sztuczną inteligencją - powiedział, że byłyby to wirtualne ośrodki badawcze, służące lepszej współpracy rozsianych w kraju grup specjalistów od sztucznej inteligencji. Dzięki takim ośrodkom możliwe byłoby także – według wicepremiera – łatwiejsze zdobycie środków na rozwój badań.

Zdaniem ministra nauki Polska - w zakresie badań nad sztuczną inteligencją - jest praktycznie na takim samym poziomie, co inne kraje; podobnie jest w kwestii badań kosmicznych. Wicepremier dodał przy tym, że niektóre kraje, jak np. USA, Niemcy czy kraje azjatyckie - na sztuczną inteligencję i badania kosmiczne przeznaczają setki razy więcej środków, niż Polska.

Kongres Społecznej Odpowiedzialności Nauki rozpoczął się w Krakowie w poniedziałek i potrwa do wtorku. Wydarzenia pierwszego dnia są otwarte dla wszystkich zainteresowanych - na wydarzenia przyszły głównie dzieci i młodzież. Drugi dzień będzie miał charakter konferencyjny. Miejscem wydarzeń jest Auditorium Maximum UJ. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera