25.02.2020
PL EN
12.09.2019 aktualizacja 12.09.2019

Sztuczna inteligencja rozpoznaje twarze naczelnych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

System, który umożliwia rozpoznawanie i tropienie szympansów żyjących na wolności, opracowali naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Oszczędzi to naukowcom czasu spędzanego na przeglądaniu materiałów wideo.

"W przypadku gatunków takich jak szympansy, które mają złożone życie społeczne i żyją przez wiele lat, migawki obrazujące ich zachowanie pozyskiwane w krótkoterminowych badaniach mogą nam niewiele powiedzieć – uważa Dan Schofield z Primate Models Lab, School of Anthropology na Uniwersytecie Oksfordzkim. – Natomiast wykorzystanie potęgi uczenia maszynowego do otwarcia wielkich archiwów wideo daje możliwość obserwowania zachowań w dłuższej perspektywie, jak np. interakcje społeczne grupy zmieniają się przez kilka pokoleń”.

Model komputerowy został wyuczony dzięki 10 mln zdjęć z Instytutu Badań nad Naczelnymi (PRI) na Uniwersytecie Kioto, przedstawiających dzikie szympansy z Gwinei w Afryce Zachodniej. Jak podaje „Science Advances”, jest to pierwszy tego typu system, który w sposób ciągły śledzi i rozpoznaje osobniki w różnych pozach i radzi sobie z dużą dokładnością w trudnych warunkach – słabym oświetleniu, przy kiepskiej jakości zdjęć lub fotografiach poruszonych.

„Dostęp do tego wielkiego archiwum wideo pozwolił nam wykorzystać nowoczesne głębokie sieci neuronowe do trenowania modeli na skalę, która wcześniej nie była możliwa – podkreśliła współautorka badania Arsha Nagrani z wydziału inżynierii Uniwersytetu Oksfordzkiego. – Dodatkowo nasza metoda różni się od poprzedniego oprogramowania rozpoznającego twarze naczelnych tym, że może przetworzyć surowy materiał wideo bez wstępnej obróbki, co oszczędza czasu i środków”.

Technologia może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach, np. przy monitorowaniu gatunków w ramach ich ochrony. Choć aktualnie skupiono się na szympansach, system można dostosować również do innych gatunków. „Cały nasz system jest dostępny dla środowiska naukowego jako oprogramowanie typu open source – podkreśliła Nagrani. – Mamy nadzieję, że pomoże to naukowcom z innych części świata wdrożyć te najnowocześniejsze techniki do ich unikalnych badań baz danych na temat zwierząt”.

Wraz z rosnącymi zagrożeniami dla bioróżnorodności i światowych ekosystemów, możliwość monitorowania różnych gatunków i populacji z wykorzystaniem automatycznych systemów będzie kluczowa dla wysiłków ekologów – dodaje Schofield. (PAP)

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020