Kraków/ Przedstawiono projekt wystawy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pięć sal, a w nich wyobrażenia neuronów, helis DNA i ludzkich tkanek, składa się na scenografię Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, której projekt zaprezentowano we wtorek w Krakowie. Placówka będzie miejscem nauki i zabawy, przeznaczonym głównie dla dzieci i młodzieży.

"Zależało nam na tym, żeby nasza wystawa była całością, ale jednocześnie, żeby każda sekcja, każda strefa w jakiś sposób oddawała jej klimat i tematykę" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej w Krakowie architekt Diana Żurek ze studia projektowego Koza Nostra Studio. Jak podkreśliła, w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon będzie "panował klimat bardziej +w skali człowieka+ niż taki, jak dotychczas stwarzało się w centrach naukowych, gdzie mamy gigantyczną przestrzeń i nie do końca wiemy, gdzie się znajdujemy".

Studio, które w marcu wygrało konkurs na wstępną koncepcję scenografii wystawy stałej, zapewniło, że zwiedzający będą polegać na własnych zmysłach, samodzielnie szukać odpowiedzi, ale też współpracować ze sobą. Scenografia wystawy ma im pomagać i stymulować do działania, ale także umożliwiać odpoczynek w strefach ciszy. Jak zapowiedziano, każda z pięciu edukacyjnych sal została zaprojektowana według podobnego schematu, w myśl którego centralnym punktem każdego pomieszczenia jest siedzisko w formie zjeżdżalni, łąki, planu miasta czy amfiteatru.

Różnorodna będzie także kolorystyka sal - od zieleni, poprzez szarość i fiolet, kończąc na czerwieni i granacie. Zgodnie z zapowiedziami, dzięki przyjaznej przestrzeni i atrakcyjnemu wnętrzu, centrum stanie się miejscem nauki i zabawy; w jego salach będzie można zarówno odpocząć, jak i wziąć udział w pokazach naukowych. "Jest to przestrzeń nieoczywista, nie do końca naukowa, ale bardziej przestrzeń do odkrywania" - zapewniła Diana Żurek.

Miejsce to jest przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Jak zapewnił dyrektor małopolskiego centrum Piotr Szymański, nawet te najmniejsze z nich nie poczują się oszołomione nadmiarem naukowych wrażeń. "Mamy też przestrzeń dla małych dzieci, w której można je zostawić. Jeżeli ktoś wybiera się z rodziną do bardziej +poważnego+ miejsca, mając dwójkę dzieci, czteroletnie i dziesięcioletnie, to mniejsze może trochę się nudzić, nie zawsze rozumie tę przestrzeń dla starszych" - wyjaśnił Szymański.

Podkreślił, że kolejną ciekawą przestrzenią w centrum jest zielony dach. "Jest to bardzo duża przestrzeń, ponieważ cały nasz obiekt zajmuje cztery hektary. Natomiast zielony dach będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców; przestrzeń nie będzie zamknięta, będzie dostępna 24 godziny na dobę dla wszystkich użytkowników" - dodał.

Siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, która powstanie w krakowskich Czyżynach, zostanie wybudowana na planie trójkąta. Obiekt zaprojektowali architekci z biura Heinle, Wischer und Partner. Prace nad krakowskim centrum finansowane są częściowo ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Koszt inwestycji, tj. budynku wraz z zagospodarowaniem otoczenia, to ok. 91 mln zł. Budynek wraz z wystawą stałą, laboratoriami, salą konferencyjną i przestrzeniami towarzyszącymi powstanie w 2022 r.

PAP - Nauka w Polsce, Nadia Senkowska

nak/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera