Leczenie bezdechu sennego łagodzi depresję

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stosowana w leczeniu bezdechu sennego metoda stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP) przynosi pacjentom dodatkową korzyść - łagodzi depresję – informuje pismo „EClinicalMedicine”.

CPAP (Continous Positive Airway Pressure) to nieinwazyjna metoda walki z bezdechem sennym (OSA). Pacjent zakłada na twarz uszczelnioną maskę, podłączoną do pompy wytwarzającej stałe ciśnienie dodatnie. Dzięki temu drogi oddechowe udrażniają się, pacjent nie chrapie, lepiej śpi i lepiej się czuje.

Najszerzej jak dotąd zakrojone prace nad wpływem CPAP na nastrój przeprowadził zespół naukowców związanych z australijskimi Flinders University oraz George Institute. Przeanalizowali wyniki badania SAVE (Sleep Apnea Cardiovascular Endpoints, które objęło 2687 osób z chorobami serca i naczyń z ponad 80 ośrodków klinicznych w Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Indiach, USA, Hiszpanii i Brazylii, cierpiących na bezdech senny i obserwowanych przeciętnie przez 3,7 roku. Większość chorych stanowili mężczyźni z otyłością, chrapiący, z umiarkowanie nasilonym bezdechem sennym.

Jak się okazało, dzięki CPAP osoby z chorobami serca i naczyń nie tylko spały lepiej. Były także mniej narażone na objawy depresji. Efekt ten był wyraźnie widoczny po sześciu miesiącach terapii i utrzymywał się do końca okresu obserwacji, zwłaszcza u osób z obniżonym nastrojem.

"Pacjenci po udarze mózgu lub zawale serca często mają obniżony nastrój, a 2 do 3 razy częściej rozwija się u nich kliniczna depresja, która podnosi ryzyko kolejnego zawału lub udaru - wyjaśnił biorący udział w badaniach prof. R. Douglas McEvoy. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera