08.07.2020
PL EN
04.06.2019 aktualizacja 04.06.2019

Rosja wyśle na ISS robota humanoidalnego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos wyśle w sierpniu br. na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) robota humanoidalnego FEDOR - ogłosił w poniedziałek dyrektor ds. programów lotów załogowych Roskosmosu Siergiej Krikalow.

Robot ma polecieć w kosmos "w ramach eksperymentu, na pokładzie statku, którego (lot) planowany jest obecnie" - wyjaśnił Krikalow.

FEDOR (czyli Final Experimental Demonstration Object Research) początkowo miał być wykorzystany do lotów nowego rosyjskiego statku Federacja (następcy Sojuza), ale okazało się, że może zostać wykorzystany już w tym roku - pisze hiszpańska agencja EFE. Pierwszy załogowy lot Federacji na ISS planowany jest na rok 2023.

Jak podkreślił Krikalow, robot ma zostać wykorzystywany "do bardzo ciekawej pracy technicznej, która pozwoli na zwiększenie możliwości istoty ludzkiej, ale w tym wypadku poleci w ramach eksperymentu". Dyrektor zażartował, że FEDOR nie będzie wchodził w skład załogi statku, jako że "nie spełnia wymagań", ponieważ "nie przeszedł podstawowego kursu przygotowawczego".

Roskosmosowi FEDOR został przekazany w kwietniu br. w celu przestudiowania możliwości użycia go w lotach załogowych. (PAP)

ulb/ kar/

Copyright © Fundacja PAP 2020