Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
18.05.2019 aktualizacja 18.05.2019

Kraków/ Język tematem przewodnim tegorocznego Copernicus Festival

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

„Język” - to hasło tegorocznego Copernicus Festival, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w Krakowie. „Język jest centralny i dla kultury, i dla nauki” - podkreślił w piątek ks. prof. Michał Heller, zapowiadając imprezę, której celem jest popularyzacja nauki i kultury.

Szósta edycja festiwalu potrwa od 21 do 26 maja. „Język jest centralny i dla kultury, i dla nauki, i jest niezmiernie ciekawym fenomenem pod różnymi kątami” – powiedział w piątek dziennikarzom dyrektor programowy Copernicus Festivalu ks. prof. Michał Heller, przy okazji konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie.

Przyznał, że język debaty publicznej w polityce jest jego „wielką troską”. „Odnosi się wrażenie, że ludzie zapomnieli o dobrym wychowaniu jak rozmawiają publicznie; a tak nie powinno być” – ocenił.

Dodał, że można się kulturalnie się nie zgadzać. „A tak (dzisiaj) nie jest. I to jest może jeszcze jeden motyw, dlaczego festiwal powinien zająć się językiem” – wyjaśnił. Zapowiedział przy tym, że podczas festiwalu nie będzie mowy o kłótniach polityków, ale o tym, po co jest język i jak bardzo jest ważny.

Organizatorzy zapowiadają, że program festiwalu będzie bardzo różnorodny. „Nawiązywać do języka będziemy podczas spotkań, w teatrze, podczas wystaw” – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Ślusarczyk z „Tygodnika Powszechnego”, który wraz z Centrum Kopernika i Uniwersytetem Jagiellońskim organizuje festiwal.

Każdy festiwalowy dzień (oprócz 21 maja) ma się rozpoczynać „śniadaniem mistrzów”. Gośćmi porannych rozmów w księgarnio-kawiarni naukowej De Revolutionibus będą naukowcy, m.in. językoznawca prof. Renata Przybylska, filolog i tłumacz Magdalena Heydel, fizyk i astronom Marek Demiański.

Festiwalowe dni kończyć zaś będą „wieczory gwiazd” w Muzeum Narodowym – wykłady osobistości świata nauki. Publiczność wysłucha m.in. brytyjskiego fizyka i kosmologa, zaangażowanego w poszukiwania życia pozaziemskiego - Paula Daviesa; amerykańskiego antropologa i lingwisty, badacza języków plemion Amazonii – Daniela Everetta; zajmującego się językiem zwierząt filozofa z Uniwersytetu McGilla w Montrealu - Charlesa Taylora; językoznawcy, członka Rady Języka Polskiego – prof. Jerzego Bralczyka.

Festiwal zainauguruje 21 maja w Muzeum Narodowym w Krakowie koncert „Gramatyki tworzenia”. W jego programie znajdą się kompozycje i pieśni renesansowe z czasów Leonarda da Vinci i utwory wczesnobarokowe. Koncert otworzy kompozycja, której zapis nutowy znajduje się na jego obrazie „Portret muzyka”.

Patronem medialnym wydarzenia jest serwis PAP - Nauka w Polsce.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024