28.05.2020
PL EN
16.05.2019 aktualizacja 16.05.2019
Beata Kołodziej
Beata Kołodziej

Kraków/ Rozpoczął się XIX Festiwal Nauki i Sztuki

XIX Festiwal Nauki i Sztuki na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski 16.05.2019 XIX Festiwal Nauki i Sztuki na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. PAP/ Łukasz Gągulski 16.05.2019

W czwartek rozpoczął się XIX Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie. Na Rynku Głównym stanęło ok. 40 namiotów, w których wszyscy mogą się zapoznać z nowościami naukowymi, wziąć udział w konkursach i innych atrakcjach. Organizowany przez uczelnie i instytuty badawcze festiwal potrwa do soboty.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, w formie streamingu, wydarzenia odbywające się zarówno w namiotach festiwalowych, jak i na scenie, będą dostępne dla wszystkich użytkowników internetu, w tym dla osób, które ze względu na bariery fizyczne, zdrowotne i inne, nie będą mogły bezpośrednio wziąć udziału w wydarzeniach festiwalowych. W szczególności do takiej formy udziału w festiwalu zaproszona została młodzież i dzieci przebywające w krakowskich szpitalach.

„To prawdziwe święto krakowskiej, polskiej nauki” – powiedział podczas czwartkowej inauguracji festiwalu na Rynku Głównym wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) objęło wydarzenie patronatem.

Minister zaznaczył, że w każdym z namiotów, które tworzą „naukowe miasteczko” na Rynku, dzieje się coś ciekawego, fascynującego, ważnego. Wyraził przekonanie, że z grona osób, które „z taką fascynacją odwiedzają stoiska w namiotach, wyłonią się przyszli wybitni uczeni”.

Gowin zareklamował także namiot MNiSW. „Tam można spotkać Marię Skłodowską-Curie, Ignacego Łukasiewicza – wielkiego naukowca i przedsiębiorcę, można odbyć spacer w chmurach, albo stworzyć piorun” – zachęcał.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. „Chcemy pokazać nasze uniwersytety, zachęcić do współpracy z nami. Liczymy, że zainteresujemy państwa tym, co dzieje się w murach uczelni” – mówił w czwartek rektor uczelni prof. Andrzej Chochół.

Krakowianie i turyści od rana chętnie odwiedzali stoiska krakowskich uczelni oraz instytutów badawczo-naukowych. „Podoba się mi to, że w każdym namiocie znajduje się coś innego, dzięki czemu mogę dowiedzieć się wiele nowego na różne tematy” – powiedziała PAP Anna, tegoroczna maturzystka.

W zamyśle organizatorów atrakcje przygotowane w Namiotowym Miasteczku Naukowym mają w sposób atrakcyjny, a zarazem prosty, przybliżać wiedzę z różnych dziedzin.

I tak np. w namiocie Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna zainteresowani dowiedzą się jak rozpoznać sfałszowany banknot, jak sporządza się rekonstrukcję twarzy, poznają też kody genetyczne znanych postaci historycznych. Odwiedzający namiot Instytutu Ekspertyz Sądowych mogą też liczyć na pobranie własnych odcisków palców, a potem na ich wydruk.

Do namiotu Lasów Państwowych szczególnie chętnie wchodzą dzieci – stoisko z daleka zachęca kolorowymi planszami i makietą drzew. Małych gości witają także podobizny bobra i borsuka. Leśnicy przygotowali dla dzieci gry przybliżające wiedzę o gatunkach roślin i zwierząt; na najlepszych czekają nagrody.

W namiocie Akademii Wychowania Fizycznego uwagę zwraca wielki fotel, który służy do wibroterapii – wszyscy chętni mogą z niego skorzystać. Taki rodzaj urządzenia – jak wyjaśnił przedstawiciel AWF – wykorzystują sportowcy do regeneracji. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020