29.01.2020
PL EN
29.09.2017 aktualizacja 29.09.2017

Studia podyplomowe na Politechnice Rzeszowskiej dla pracowników PZL Mielec

Fot. PAP/ Piotr Polak 27.07.2016 Fot. PAP/ Piotr Polak 27.07.2016

"Technika śmigłowcowa" to nowy kierunek studiów podyplomowych na Politechnice Rzeszowskiej, na którym pracownicy PZL Mielec - jednego z największych pracodawców na Podkarpaciu i lidera krajowej branży lotniczej - będą doskonalić umiejętności i pogłębiać wiedzę.

Na nowym kierunku z zakresu techniki śmigłowcowej, który ruszy już od października br., studia rozpocznie 19 pracowników Polskich Zakładów Lotniczych Mielec, producenta helikoptera wsparcia bojowego Black Hawk i turbośmigłowego dwusilnikowego samolotu M28.

Rzeczniczka uczelni Anna Worosz poinformowała PAP, że kierunek i program studiów "Technika śmigłowcowa" utworzony w ramach Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz, został przygotowany specjalnie na potrzeby PZL Mielec.

Program dydaktyczny nowego kierunku studiów podyplomowych obejmie kształcenie w zakresie takich zagadnień, jak metody komputerowe stosowane w projektowaniu i konstrukcji śmigłowców, podstawy teorii inżynierii systemów, śmigłowcowe zespoły napędowe. Studia na tym kierunku potrwają dwa semestry.

Absolwenci kierunku będą mieli możliwość uczestniczenia w pracach badawczych i projektowych, w tworzeniu koncepcji nowych rozwiązań, jak również wdrażania opracowanych rozwiązań i nowych technologii w zakładzie produkcyjnym zarówno przy produkcji śmigłowców, jak i w szeroko rozumianym przemyśle lotniczym.

Worosz dodała, że w pracach nad programem studiów uczestniczyli naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej i pracownicy PZL Mielec.

"Ten nowy kierunek doskonale wpasowuje się w przyszłe potrzeby polskiego przemysłu lotniczego. Jest znakomitym przykładem na efektywną współpracę podkarpackiego przemysłu z Politechniką Rzeszowską" – zauważyła rzeczniczka.

Rektor PRz prof. Tadeusz Markowski zaznaczył, że współpraca uczelni z przemysłem polega nie tylko na prowadzeniu badań naukowych na zlecenie, opracowywaniu wdrożeń, ale również prowadzeniu studiów doktoranckich i podyplomowych, skierowanych m.in. do pracowników firm działających nie tylko na Podkarpaciu. Przypomniał też, że PZL w Mielcu są jednym ze stałych partnerów Politechniki Rzeszowskiej.

Uruchomienie nowego kierunku studiów podyplomowych zawiera umowa pomiędzy Politechniką Rzeszowską a PZL Mielec.

"PZL Mielec jako członek rodziny Lockheed Martin, wspiera pracowników w rozwoju ich kariery i poszerzaniu kompetencji na każdym etapie, ponieważ wiemy, że zaawansowana nauka, technologia i umiejętności inżynierskie są kluczowe dla przyszłości naszych zasobów ludzkich" – zauważył prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki.

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec należą do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, który zatrudnia około 97 tys. pracowników na całym świecie. PZL Mielec jest największym zakładem koncernu LM poza Stanami Zjednoczonymi, zatrudnia 1,7 tys. osób.

Lockheed Martin, którego centrala znajduje się w Bethesda (Maryland), jest globalną firmą działającą w dziedzinie bezpieczeństwa oraz techniki lotniczej i kosmicznej.

PZL Mielec rozwija współpracę również z innymi uczelniami w Polsce - Politechniką Świętokrzyską, Wyższą Szkołą Oficerską w Dęblinie, Politechniką Poznańską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

edytor: Anna Ślązak

api/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020