Polak wśród najlepszych młodych europejskich innowatorów

Jan Kędzierski. Źródło: http://innovatorsunder35.com/innovator/
Jan Kędzierski. Źródło: http://innovatorsunder35.com/innovator/

Dzięki projektowi interaktywnego robota do nauki języków przez dzieci Jan Kędzierski został uznany za jednego z 35 najlepszych młodych innowatorów w finale europejskiej edycji konkursu "Innovators Under 35". Wyróżniony został w kategorii "Wynalazcy".

Organizatorem konkursu jest "MIT Technology Review" – najstarszy magazyn poświęcony technice, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology.

Stworzony przez Jana Kędzierskiego robot EMYS przeznaczony jest dla dzieci w wieku 3 do 6 lat. Robot potrafi mówić, poruszać się, rozpoznawać twarze i wyrażać emocje, dzięki czemu łatwiej nawiązuje interakcje z dziećmi. Oprócz tego, dzięki zamontowanym sensorom, robot jest w stanie m.in. rozróżniać przedmioty w swoim otoczeniu i uczyć dziecko nazw tych przedmiotów w obcych językach, np. po angielsku czy hiszpańsku.

Jak tłumaczy Kędzierski, jego głównym celem jest przekonanie z pomocą robota zainteresowania dzieci uczeniem się języka. "Nie chcemy zastąpić nauczycieli, ale robot pozwala dzieciom ćwiczyć drugi język w domu" - mówi. Dodaje, że testy robota EMYS przeprowadzone w szkołach podstawowych wykazały, że używające go dzieci uczą się drugiego języka w tempie jednego słowa na dzień.

Kędzierski jest współzałożycielem firmy Flash Robotics z Wrocławskiego Parku Technologicznego, której celem jest tworzenie przystępnych cenowo komercyjnych robotów społecznych. W tym momencie poszukuje inwestorów, dzięki którym będzie możliwa masowa produkcja robota EMYS.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 14 września br. w Paryżu. Autorzy zwycięskich projektów zostaną również zaproszeni do udziału w prestiżowej, corocznej konferencji EmTech France, organizowanej przez "MIT Technology Review". Konferencja umożliwia zaprezentowanie najnowszych trendów i odkryć w świecie technologii. Najbliższa jej edycja odbędzie się 10 i 11 października w Tuluzie we Francji i zgromadzi najważniejszych przedsiębiorców i naukowców z całego świata. 35 zwycięzców dołączy również do międzynarodowej społeczności Innovators Under 35 zrzeszającej ponad 250 europejskich innowatorów - zwycięzców poprzednich edycji, wybranych spośród 4 tys. kandydatów.

Konkurs "Innovators Under 35" jest organizowany od 1999 roku w USA, a od 2011 r. utalentowani innowatorzy poszukiwani są również w innych częściach świata m.in. w Europie. Europejskie edycje konkursu odbywają się w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii oraz w Polsce.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu znajdują się m.in. Konstantin Novoselov (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), Max Levchin (założyciel firmy PayPal), David Karp (założyciel Tumblr), Sergey Brin (założyciel Google) czy Linus Torvalds (założyciel Linux).

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.04.2024.  EPA/Gustavo Amador

    Naukowcy: monitoring zanieczyszczeń po pożarach zbyt słaby

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rolnik, robot-pszczoła

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera