1,4 tys. uczniów z regionu śląskiego w finale konkursu "Matematyka bez granic"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

1,4 tys. uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu śląskiego wzięło udział w finale tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu "Matematyka bez granic". Pierwsze miejsca otrzymały placówki z Katowic i Gliwic.

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, który jest partnerem przedsięwzięcia.

\"Matematyka bez granic\" to konkurs międzyklasowy. Jego głównym celem jest zwiększenie zainteresowania uczniów matematyką oraz rozwój ich umiejętności pracy w grupach, a także stopnia opanowania języków obcych.

Rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Marek Kiczka przypomniał, że w konkursie biorą udział klasy trzecie gimnazjów oraz klasy pierwsze liceów lub techników. Zespoły klasowe w finale otrzymują do rozwiązania zadania o różnym stopniu trudności; zróżnicowane pod względem zakresu materiału teoretycznego, jaki potrzebny jest do ich rozwiązania.

Stopień trudności i liczba zadań zależą od kategorii wiekowej uczestników. W półtoragodzinnych zmaganiach uczestniczy cała klasa.

Pierwsze zadanie podane jest w języku obcym (angielski, niemiecki, francuski, włoski lub hiszpański). Należy je przetłumaczyć, rozwiązać, a następnie podać rozwiązanie (o długości co najmniej 30 wyrazów) również w wybranym języku obcym. Oprócz poprawności, oceniana jest także szata graficzna przedstawionych rozwiązań; uczniowie mogą wykorzystywać słowniki językowe, przybory geometryczne, nożyczki, kredki i flamastry.

Jak podał Kiczka, do finału tegorocznej edycji w regionie północno-śląskim przystąpiło prawie 1,4 tys. uczniów z 47 klas z 28 szkół.

W kategorii gimnazja najlepsi okazali się uczniowie z klasy 3a Gimnazjum nr 21 z oddziałami dwujęzycznymi Adeli Korczyńskiej w Katowicach, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – klasa 1a z I LO im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach. Miejsca na podium przypadły też szkołom z Tychów.

Poniedziałkowej uroczystości wręczenia nagród towarzyszył wykład dr. Michała Trzęsioka pt. \"Jak matematycznie obalono monarchię - kilka refleksji nt. demokracji\".

Międzynarodowy konkurs \"Matematyka bez granic\" (fr. \"Mathematiques sans frontieres\") organizowany jest w krajach Europy Zachodniej od prawie 30 lat. Pierwsza edycja została zorganizowana w 1989 r. przez grupę francuskich matematyków. Do tej pory w konkursie uczestniczyli uczniowie m.in. z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii Północnej, Luksemburga, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Austrii, Brazylii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nigerii, Maroko oraz Tunezji.

Polscy uczniowie biorą udział w tym konkursie od 1993 r. W 2001 r. patronat nad polską edycją objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne.

PAP - Nauka w Polsce

akp/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Studenckie mosty z makaronu

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Pomian doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera