Półfinał konkursu Odysseus II - od niedzieli w Warszawie

O wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i staże w sektorze kosmicznym walczą uczestnicy Europejskiego Konkursu Kosmicznego - Odysseus II. Półfinał odbędzie się w Warszawie; zwycięzcy pojadą na finał do Tuluzy.

Warszawskie półfinały (które potrwają od niedzieli 4.06 do środy 7.06) organizuje Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Odysseus II to międzynarodowy konkurs o tematyce związanej z badaniami kosmicznymi. Ma inspirować młodych ludzi z całej Europy i angażować ich w badania kosmiczne. Zgłoszone na konkurs projekty mogą dotyczyć wszystkich dziedzin nauki, które powiązane są z badaniami kosmicznymi.

W warszawskim półfinale konkursu zmierzą się finaliści krajowych edycji konkursu z Polski, Litwy, Łotwy, Francji oraz Grecji. Najlepsze prace wybierze 9-osobowe jury złożone z ekspertów zajmujących się na co dzień tematyką konkursową; przewodniczyć mu będzie prof. Barbara Popielawska z CBK PAN.

Konkurs podzielono na trzy kategorie wiekowe: Skywalkers, Pioneers i Explorers. Kategoria Skywalkers to konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów w wieku 7-13 lat. Z kolei w kategoriach Pioneers oraz Explorers - czyli na poziomie gimnazjum i szkoły średniej oraz studenckim - zadaniem uczestników jest opracowanie własnego kosmicznego projektu naukowego na temat związany z jednym z zagadnień podanych w zestawie propozycji konkursowych.

Podczas warszawskich półfinałów w kategorii Pioneers zmierzy się sześć drużyn. W kategorii Explorers do półfinału zakwalifikowały się z kolei cztery projekty polskich studentów: "Sky is no limit" autorstwa Bartłomieja Ziętka z Politechniki Wrocławskiej oraz Dawida Przystupskiego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu; "Nuklearne termiczne silniki rakietowe - podstawowy system napędowy przyszłych misji międzyplanetarnych" Piotra Skoczylasa z Politechniki Rzeszowskiej; "Obce światy w nowym świetle" Adama Tuźnika z Uniwersytetu Jagiellońskiego; "Knowledge against fire" Przemysława Gryta z Politechniki Rzeszowskiej.

Nagrodą dla laureatów półfinałów będą teleskopy oraz wyjazd na finał konkursu, który odbędzie się w lipcu w Tuluzie (Francja). Nagrodą główną w kategoriach Pioneers i Explorers będzie wyjazd do Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Oprócz tego studenci będą mogli zdobyć staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej lub przemyśle lotniczo–kosmicznym. Na najmłodszych czekają iPady oraz cyfrowe książki i aplikacje o tematyce kosmicznej.

Konkurs Odysseus II realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020 przez konsorcjum złożone z 14 europejskich instytucji - m.in. z Centrum Badań Kosmicznych PAN, które koordynuje projekt na terenie Polski oraz Litwy, Łotwy i Estonii. Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów w wieku od 7 do 22 lat. W Polsce odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera