03.06.2020
PL EN
10.04.2017 aktualizacja 10.04.2017

Żubry bohaterami wystawy w Muzeum Ziemi PAN

Fotografie zdjęć żubrów żyjących w Puszczy Knyszyńskiej będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. To fotograficzny zapis zachowań i obyczajów tych największych lądowych ssaków Europy. Wystawa jest otwarta do 30 kwietnia.

Autorem fotografii prezentowanych w Muzeum Ziemi PAN jest białostocki fotoreporter i fotograf - Michał Kość, którego pasją od wielu lat jest obserwowanie i fotografowanie żubrów w ich naturalnym środowisku.

"Zarówno żubry - największe lądowe ssaki Europy, jak również Puszcza Knyszyńska – niepodobna do żadnej innej, są zjawiskami wyjątkowymi. Połączone na jednej fotografii tworzą scenerię, której warto poświęcić uwagę, i której koniecznie trzeba przyjrzeć się bliżej" - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

"Żubry w pejzażu Puszczy Knyszyńskiej" to fotograficzny zapis zachowań, obyczajów, stanów emocjonalnych, jak również urody i niepowtarzalności tych zwierząt. Jak podają organizatorzy wystawy, Michał Kość wykorzystuje wschody i zachody słońca, łączy grę światła i posągowość sylwetek, bawi się złożonością krajobrazu i przede wszystkim czeka na odpowiedni moment, nie śpieszy się.

Na fotografiach odkrywamy różnorodne oblicza żubrów – raz jest to dostojne zwierzę wędrujące w blasku zachodzącego słońca, innym radośnie wierzgający nogami samiec, jeszcze innym żubrzyca otaczająca opieką swoje maleństwo czy wreszcie stado oddające się błogiemu lenistwu. "Zwierzęta z godnością, a czasami swadą i zadziwiającą lekkością, prezentują swe potężne ciała i czarują wielkimi oczami o nostalgicznym spojrzeniu" - czytamy w opisie wystawy.

Każda prezentowana na wystawie fotografia to historia żubra lub żubrów, na każdej widoczne są także zaangażowanie fotografa i jego osobisty, a także pełen szacunku i podziwu, stosunek do tych niezwykłych zwierząt.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku: 9.00 – 16.00, a w niedziele od godz. 10 do 16.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020