Polacy chcą ratować pierwotny las na Madagaskarze

Polscy przyrodnicy chcą dołączyć do międzynarodowej ekspedycji naukowej, by zbadać i objąć ochroną prawną nowo odkryty pierwotny las na Madagaskarze. Będą badać nietoperze, porosty i mszaki. Muszą się spieszyć, aby objąć las ochroną prawną, zanim odnajdą go firmy eksploatujące drewno.

Przyroda Madagaskaru niemal niknie w oczach. Kraj słynący z ogromnej różnorodności biologicznej w szybkim tempie traci swoje naturalne zasoby. Lasy są wycinane na drewno i węgiel drzewny, wypalane i zamieniane na prymitywnie uprawiane pola i pastwiska.

"Na szczęście wciąż trafiają się na tej wyspie trudno dostępne, zapomniane miejsca, gdzie przetrwała dziewicza dżungla z jej przyrodniczym bogactwem. W ubiegłym roku odkryto płat lasu pierwotnego, który skutecznie ukrył się przed ludzką zachłannością w zapomnianej dolinie. Jego dokładna lokalizacja jest na razie objęta tajemnicą" - informuje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra".

Rozpoczął się jednak wyścig z czasem. Na Madagaskarze poza obszarami chronionymi wciąż praktykowana jest bowiem zasada, że właścicielem ziemi staje się ten, kto zacznie ją użytkować. "Czy uda się objąć ten las ochroną prawną w formie rezerwatu lub parku narodowego, zanim odnajdą go zagraniczne firmy eksploatujące drewno lub ludzie poszukujący miejsca do wypasu?" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Pod koniec maja dwoje przyrodników z towarzystwa „Salamandra”, z doświadczeniem w prowadzeniu badań w tropikach, chce wyruszyć z międzynarodowym zespołem naukowców, by zinwentaryzować ten obszar. Efektem ekspedycji, prowadzonej w porozumieniu z władzami ochrony przyrody Madagaskaru, ma być zaplanowanie i doprowadzenie do jego prawnej ochrony.

Aby zapewnić odpowiedni sprzęt do badań, którego część zostanie przekazana malgaskim przyrodnikom uczestniczącym w wyprawie, „Salamandra” rozpoczęła właśnie zbiórkę środków w systemie crowdfundingu za pośrednictwem portalu OdpalProjekt.pl. Przez 1,5 miesiąca przyrodnicy chcieliby zebrać 13,5 tys. zł.

"Nie codziennie trafia się okazja, by za niewielką sumę mieć swój osobisty wkład w poznawanie i ochronę skarbów tropikalnej przyrody!" - zachęcają przedstawiciele Salamandry. Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: https://odpalprojekt.pl/projekty/finansujacy/1289,uratujmy-dziewiczy-las-na-madagaskarze

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera