Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
16.02.2017 aktualizacja 16.02.2017

Dni Darwina odbędą się we Wrocławiu

Z okazji tegorocznych Dni Darwina naukowcy zapraszają w najbliższy weekend, 18-19 lutego, na wykłady i debatę na temat ewolucji, które odbędą się w Instytucie Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz na wycieczkę po Muzeum Przyrodniczym UWr.

Organizatorami imprezy są Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. Spotkanie odbędzie się już po raz czwarty.

Jak informują organizatorzy wrocławskich Dni Darwina, festiwal ma na celu pokazanie znaczenia teorii ewolucji dla rozwoju wszelkich nauk, zarówno ścisłych, jak i społecznych czy humanistycznych. Ma też przypominać o znaczeniu dorobku Darwina i kontynuatorów jego pracy dla rozwoju naszej cywilizacji oraz stawiać pytania o jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo - na sposób, w jaki patrzymy na świat.

Na sobotę zaplanowano cztery wykłady, w czasie których będzie można wysłuchać m.in. wystąpień na temat ewolucyjnych aspektów rywalizacji o status czy "ewolucji boga w naszych umysłach". Pierwszy dzień zakończy debata na temat miejsca teorii ewolucji w szkole, którą przewrotnie zatytułowano: "Darwin w szkole - potrzebny czy nie?".

W niedzielę odbędzie się wycieczka z przewodnikiem po Muzeum Przyrodniczym i kolejne wykłady dotyczące m.in. kreacjonizmu i ewolucji w kontekście polityki.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, Jagiellońskiego oraz działacze Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i Klubu Sceptyków Polskich.

Festiwal odbędzie się w dużej sali wykładowej Instytutu Biologii Środowiskowej UWr. przy ul. Sienkiewicza 21 we Wrocławiu. Na wszystkie wykłady obowiązuje wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://www.psr.org.pl/gdzie-dzialamy/wroclaw/item/1011-zapraszamy-na-iv-wroclawskie-dni-darwina.

Dni Darwina to święto dla uczczenia rocznicy urodzin angielskiego przyrodnika, twórcy teorii ewolucji - Karola Darwina (ur. 12 lutego 1809 r.). Ideą jest promocja doniosłej dla świata nauki koncepcji ewolucjonizmu i jej popularyzacja. Oprócz aspektu biologicznego istotne miejsce w przygotowywanym programie obchodów na całym świecie jest powiązanie wątków humanistycznych, artystycznych. Koncepcja takiej formuły obchodów rocznicy urodzin słynnego przyrodnika narodziła się pod koniec lat 90. XX wieku w USA. Obecnie impreza organizowana jest corocznie przez uniwersytety i inne instytucje naukowe na całym świecie.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024