Na tropie świadomości

Nawet najgłębsze zakątki naszego umysłu nie muszą pozostawać zagadką - twierdzi amerykański filozof i kognitywista Daniel C. Dennett w swojej nowej książce pt. "Świadomość".

Czym jest świadomość? Jak wyewoluowała? Czym jest doświadczenie zmysłowe? Wielu współczesnych myślicieli powiela błędne przekonania naszych przodków sądząc, że odpowiedzi na te pytania są tajemnicą, której odkrycie nie jest ludziom pisane. Jednak dzięki przenikliwości Daniela C. Dennetta możemy się przekonać, że działanie świadomości można jak nabardziej badać naukowo.

W swojej nowej książce wykorzystuje on wiedzę z zakresu filozofii, psychologii, neurobiologii oraz sztucznej inteligencji - i przedstawia model wielokrotnych szkiców, który skrupulatnie wyjaśnia działanie świadomości i znakomicie tłumaczy, dlaczego mózg czasem płata nam figle.

Dennett w błyskotliwy i dowcipny sposób pokazuje, że umysł jest całkowicie zakorzeniony w mózgu. Działanie świadomości zaś nie wymyka się naszemu zrozumieniu - wręcz przeciwnie, można je badać naukowo.

Daniel C. Dennett jest amerykańskim filozofem i kognitywistą, kierującym Center for Cognitive Studies na Tufts University. Specjalizuje się przede wszystkim w filozofii umysłu, sztucznej inteligencji oraz teorii ewolucji. Jest autorem kilkunastu książek (np. \"Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia\") i kilkuset artykułów naukowych, opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach.

Jego nową książkę w przekładzie Ewy Stokłosy wydało Copernicus Center Press. (PAP)

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera