Politechnika Warszawska i Ericsson rozpoczynają współpracę w zakresie 5G

Do przeprowadzenia wspólnych badań w zakresie technologii sieci komórkowej piątej generacji 5G zobowiązały się w liście intencyjnym Ericsson i Politechnika Warszawska - poinformowała w czwartek warszawska uczelnia.

Głównym założeniem współpracy jest opracowanie jednego lub wielu przypadków użycia technologii, przynoszących widoczne korzyści obecnym klientom i branżom - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez Politechnikę Warszawską.

Sygnatariuszami listu intencyjnego byli prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej oraz Martin Mellor, Country Manager Ericsson Polska. Początkowa współpraca będzie opierać się na ocenie poszczególnych obszarów, w których mogą być wykorzystane atuty obu organizacji.

"Podpisany dokument otwiera drogę do dalszych prac mających na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań na rzecz rozwoju branży teleinformatycznej. Politechnika Warszawska chce dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem" – powiedział rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt.

W ramach wspólnych działań sygnatariusze dokumentu zobowiązali się m.in. do organizacji serii wspólnych warsztatów mających na celu zbadanie możliwych przypadków użycia technologii, możliwości opracowania prototypów czy regularnej współpracy w ramach społeczności badawczej 5G Ericsson w celu bieżącej aktualizacji działań, udzielania porad i wsparcia.

Współpraca Ericssona - dostawcy technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych - z Politechniką Warszawską będzie przebiegać równolegle z innymi wspólnymi inicjatywami Ericssona i uczelni wyższych: Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie oraz londyńskim King College.

Komercyjne wdrożenie sieci komórkowej piątej generacji 5G planowane jest na 2020 r. Technologia ta ma przyczynić się do przełomu w wykorzystaniu internetu w codziennym życiu. Badania Ericssona przewidują, że w 2022 r. globalna liczba subskrypcji 5G wyniesie 550 milionów.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera