Za tydzień mija termin zgłoszeń do szkolnej 60. Olimpiady Astronomicznej

Do poniedziałku (17 października) uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą nadsyłać rozwiązania pierwszej serii zadań 60. Olimpiady Astronomicznej, której organizatorem jest Planetarium Śląskie.

Zawody Olimpiady Astronomicznej przebiegają w kilku etapach. W ramach pierwszego zadania są ogłaszane publicznie na stronie internetowej (http://www.planetarium.edu.pl/oa.htm) i w czasopismach astronomicznych. Uczniowie mogą je rozwiązywać w domu. Już w poniedziałek (17 października 2016 r.) minie termin nadsyłania rozwiązań pierwszej serii zadań zawodów I stopnia. Uczeń powinien rozwiązać dowolne dwa spośród trzech zadań.

Dodatkowo do wyboru są trzy zadania obserwacyjne (trzeba wybrać spośród nich jedno), których wyniki można przesłać do 21 listopada 2016 r., razem z rozwiązaniami zadań drugiej serii zawodów I stopnia.

Tych, którzy przebrną pierwszy etap, czekają zawody II drugiego stopnia w dniu 23 stycznia 2017 r. oraz finałowe zawody III stopnia w dniach od 9 do 12 marca 2017 r. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Laureaci olimpiady reprezentują później Polskę na zawodach międzynarodowych, często odnosząc na nich sukcesy.

Zawody szkolnej Olimpiady Astronomicznej organizowane są co roku, już po raz sześćdziesiąty. To jeden z najstarszych tego typu konkursów na świecie.

Olimpiada Astronomiczna jest organizowana dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, a także pomocy od Komitetu Astronomii PAN oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera