Progesteron może chronić przed powikłaniami grypy

Progesteron redukuje stan zapalny oraz sprzyja regeneracji płuc, chroniąc przed powikłaniami grypy - wskazują badania naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, o których informuje pismo "PLOS Pathogens".

Badania prowadzone były na samicach myszy, którym po usunięciu jajników wszczepiono implanty progesteronowe, utrzymujące poziom tego hormonu na stałym poziomie (analogicznym do tego, który zawarty jest w tabletkach antykoncepcyjnych).

Po skonfrontowaniu myszy z wirusem grypy okazało się, że uwalniany z implantów progesteron chronił gryzonie przed powikłaniami choroby. Choć progesteron nie redukował stopnia namnożenia wirusa, zmniejszał on stan zapalny oraz uszkodzenia tkanek w płucach, a także sprzyjał szybszemu wyzdrowieniu.

Działanie progesteronu było związane z podwyższonym poziomem limfocytów pomocniczych Th17, chroniących komórki błon śluzowych przed patogenami. Progesteron zwiększał także w płucach poziom amfireguliny (AREG), białka należącego do naskórkowych czynników wzrostu.

Gdy naukowcy podali amfiregulinę myszom zainfekowanym wirusem grypy, jednak mającym niski poziom progesteronu, rezultaty przypominały te zaobserwowane wcześniej u gryzoni z implantami progesteronowymi.

Potwierdził to także kolejny test, podczas którego implanty progesteronowe wszczepiono myszom pozbawionym amfireguliny. U tych gryzoni hormon nie miał działania ochronnego.

Sugeruje to, że pozytywne działanie progesteronu jest związane ze zwiększeniem poziomu białka AREG w płucach, a także, że działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych może wpływać nie tylko na układ rozrodczy, ale także na układ oddechowy. (PAP)

koc/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera