02.07.2020
PL EN
23.06.2016 aktualizacja 23.06.2016

Sztuczna inteligencja wkrótce zrozumie poranne wiadomości

Sztuczna inteligencja analizuje artykuły zamieszczone w prasie na tyle dobrze, że wkrótce da się z nią o nich porozmawiać – obiecuje „New Scientist”.

Stworzenie sztucznej inteligencji, która korzystałaby z istniejących, przeznaczonych dla ludzi źródeł informacji to jedno z największych wyzwań stojących przed informatyką.

W ubiegłym roku pracujący dla Google zespół DeepMind wykorzystał artykuły ze stron internetowych Daily Mail i CNN do wytrenowania algorytmu zdolnego przeczytać i zrozumieć krótki tekst. Wykorzystano wypunktowane streszczenia poprzedzające artykuły, do stworzenia prostych pytań pozwalających na wyszukiwanie głównych zagadnień.

Teraz grupa Chrisa Manninga ze Stanford University zaprojektowała prostszy, pozbawiony niesprawdzających się elementów algorytm, o 10 proc. lepszy od DeepMind w rozumieniu artykułów CNN, a o 8 proc.– w przypadku Daily Mail. W sumie rozumie on teksty w 70 proc.

Jak wyjaśniają badacze, złożone algorytmy mają większe możliwości, jednak do ich przeszkolenia potrzeba więcej danych. Proste algorytmy uczą się szybciej i wystarcza im mniej danych.

Zanim jednak naukowcy pozwolą sztucznej inteligencji gromadzić wiedzę na podstawie tekstów powszechnie dostępnych w internecie, trzeba będzie sprostać kilku wyzwaniom – zaznaczają eksperci. Trzeba na przykład znaleźć sposób na odróżnianie informacji prawdziwych od nieprawdziwych – w rodzaju teorii spiskowych. (PAP)

pmw/ krf

Copyright © Fundacja PAP 2020