Osady w Amazonii powstawały nie tylko nad rzekami

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osady w Amazonii w okresie poprzedzającym przybycie Europejczyków nie powstawały tylko w sąsiedztwie rzek i jezior, jak dotychczas zakładano. Naukowcy odkryli 110 wsi, w większości w obrębie wyżyny Belterra w Brazylii, z dala od naturalnych zbiorników wodnych.

"Rezultaty naszych badań stoją w sprzeczności z tradycyjnym rozumieniem prekolumbijskiej Amazonii. Według powszechnie przyjętego poglądu wsie istniały tylko wzdłuż rzek. Tymczasem nasze badania wskazują, że ludzie zasiedlali również obszary od nich oddalone" - wyjaśnia Per Stenborg, archeolog z Uniwersytetu w Göteborgu i dyrektor szwedzkiej części szwedzko-brazylijskiego projektu badawczego.

Tymczasem okazało się, że wsie zakładano w oddaleniu od rzek od XIV wieku. Wtedy właśnie, zdaniem naukowców, zaczęło się to zmieniać. Ich zdaniem ekspansja w głąb lądu miała związek z rozwojem technologii zarządzania zasobami wodnymi i zmianami w rolnictwie. W konsekwencji w okresie od 1300 do 1500 roku nastąpić miał gwałtowny wzrost populacji w obrębie Amazonii.

Projekt badawczy dotyczący osadnictwa trwa od 10 lat. Nowych odkryć dokonano m.in. dzięki badaniom ratowniczym, prowadzonym w związku z wytyczaniem nowych dróg.

Tylko część z ponad stu osad udało się archeologom dokładniej przebadać. W ich sąsiedztwie odkryto zarówno naturalne, jak i sztucznie wykonane zagłębienia, w których przechowywano wodę. Zbiorniki te były obwarowane ubitą ziemią zmieszaną z odpadkami i skorupami ceramicznymi. To na podstawie analiz tych ostatnich, jak i węgli z palenisk, naukowcy oszacowali wiek badanych stanowisk archeologicznych.

Rozległość sieci osad zaskoczyła naukowców. Ich siatka jest zapewne częścią większej organizacji - sugerują. Może o tym świadczyć podobieństwo wyrobów ceramicznych - do tych spotykanych wzdłuż naturalnych cieków wodnych. (PAP)

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera