WHO: liczba dorosłych chorych na cukrzycę wzrosła czterokrotnie przez 35 lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W ciągu 35 lat liczba chorych na cukrzycę dorosłych osób wzrosła niemal czterokrotnie - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W 2014 roku na tę przewlekłą chorobę cierpiało na świecie ok. 422 mln dorosłych, a w roku 1980 - 108 mln.

WHO zwraca uwagę w swym raporcie na "olbrzymie rozmiary" epidemii cukrzycy, co jest związane z szerzącą się otyłością. Z danych WHO wynika, że cukrzyca dotyka 8,5 proc. dorosłej populacji na świecie z powodu wzrostu czynników ryzyka takich jak nadwaga i otyłość.

"Cukrzyca rozprzestrzenia się. To nie jest już choroba dominująca w krajach bogatych; wzrost zachorowań stale odnotowuje się wszędzie na świecie, a bardziej zauważalnie w krajach o średnim dochodzie" - napisała w przedmowie do raportu dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

W 2012 roku na cukrzycę zmarło 1,5 mln ludzi na świecie; do tego bilansu trzeba dodać jeszcze 2,2 mln osób, które zmarły z powodu chorób związanych z cukrzycą, co w sumie daje 3,7 mln zgonów - podsumowuje WHO.

Ponad połowa diabetyków zamieszkuje Azję Południowo-Wschodnią oraz region Pacyfiku, gdzie w ostatnich latach bardzo zmieniły się nawyki żywieniowe.

WHO zwraca uwagę na "znaczące straty ekonomiczne" związane z cukrzycą, zarówno dla osób cierpiących na tę chorobę oraz dla systemu opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych.

Cukrzyca jest poważną chorobą przewlekłą. Występuje, gdy trzustka nie produkuje wystarczającej ilości insuliny - hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi, albo gdy organizm niewłaściwie wykorzystuje insulinę. Według WHO insulina, którą podaje się diabetykom, wciąż jest trudno dostępna zwłaszcza w ubogich krajach m.in. z powodu ceny.

Organizacja wskazuje na "olbrzymi zasięg problemu cukrzycy", ale również na "możliwość zmiany obecnych tendencji". Zwraca uwagę na konieczność zachęcania ludzi do zmniejszania spożycia tytoniu i żywności szkodliwej dla zdrowia, a także namawiania do regularnego wysiłku fizycznego. "Nie ma prostego rozwiązania problemu cukrzycy" - podkreśla WHO i wskazuje, że "każdy ma swoją rolę do odegrania". (PAP)

cyk/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera