Kongo, Tanganika i Amazonka w białostockich akwariach

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku
Źródło: Uniwersytet w Białymstoku

Biotopy z pięciu kontynentów w akwariach już wkrótce będzie można zobaczyć w siedzibie Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Na razie gotowy jest biotop Amazonki, rzeki Kongo i jeziora Tanganika. W planach m.in. akwarium związane z Australią.

Biotopowe akwaria, z charakterystycznymi dla różnych stron świata roślinami i zwierzętami, powstają w siedzibie Instytutu Biologii w nowym kampusie UwB. Będą częścią znajdującej się tam ogromnej, wielopoziomowej konstrukcji. Zainstalowane akwaria mają pojemność od 150 do ponad 500 litrów.

"Dziewiętnaście z nich przeznaczyliśmy na okna kwiatowe z roślinnością o ciekawych przystosowaniach do różnych warunków środowiskowych. Większość jest już zagospodarowana. Zagospodarowane są już także niektóre klasyczne akwaria i akwaterraria. Na akwarystycznej ścianie są trzy zbiorniki ziemnowodne, dwa akwaria z płazami żyjącymi w środowisku wodnym, jedno akwarium dla żółwi ziemnowodnych. Ciekawostką jest tu zbiornik z poskoczkami mułowymi – rybami, które większość doby spędzają na lądzie" – opowiada Anna Koszewnik z Instytutu Biologii UwB.

Teraz biolodzy chcą stworzyć akwaria biotopowe, czyli takie, które swoim wystrojem, obsadą roślin i zwierząt, naśladują warunki naturalne.

"Naszym celem jest stworzenie namiastek biotopów z pięciu kontynentów. Obecnie możemy pochwalić się bardzo specyficznym, jeśli chodzi o warunki życia, biotopem +Czarne Wody+ Amazonki w Ameryce Południowej, afrykańskim biotopem +Kongo+ z wartkim nurtem rzecznym, biotopem afrykańskiego jeziora Tanganika oraz biotopem azjatyckim z barwnymi odmianami brzanek. W przygotowaniu jest zbiornik imitujący grotę, w której zamieszkają ślepczyki jaskiniowe. W przyszłości chcielibyśmy założyć jeszcze zbiornik biotopowy związany z kontynentem australijskim i zbiornik imitujący jezioro europejskie" – zapowiada Anna Koszewnik.

Biologów z Uniwersytetu w Białymstoku w pracach nad przygotowaniem akwariów wspierają hobbyści skupieni wokół lokalnego forum akwarystycznego AkwariumOnline.pl. "To ludzie z wieloletnim doświadczeniem hodowców - akwarystów, którego nam brakowało. Każdy z nich jest specjalistą w określonym biotopie i chętnie służy wiedzą i doświadczeniem zdobywanym przez lata. Dzięki temu nasze prace nabrały tempa i rozmachu" – dodaje opiekunka akwariów.

Akwaryści na prace przy zagospodarowaniu akwariów poświęcają wolny czas. Ale jak mówią – oni też korzystają na współpracy. "Większość z nas pasjonuje się hodowlą ryb akwariowych od wielu lat, dawno już przeszliśmy etap zbiorniczków tzw. ogólnych i koncentrujemy się na wybranych biotopach. Żaden z nas nie ma jednak możliwości, tak finansowych jak i lokalowych, do +spełnienia+ się w tym zakresie w pełni. Możliwości, jakie daje infrastruktura +akwarystycznego wieżowca+ w Instytucie Biologii, do tej pory były poza zasięgiem. Dlatego możliwość uczestniczenia w tym projekcie przyjęliśmy z entuzjazmem" – wyjaśnia administrator Ogólnopolskiego Forum Akwarystycznego AkwariumOnline.pl Andrzej Nieborak.

Prace przy tworzeniu biotopowych akwariów będą prowadzone w miarę pozyskiwania środków na urządzenie kolejnych zbiorników – przede wszystkim na zakup zwierząt i roślin, również do okien kwiatowych. W tym mogą pomóc także sponsorzy, których Instytut Biologii zaprasza do współpracy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 22.12.2022. Na zdjęciu wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Wystawa prezentuje modele szkieletów oraz skamieniałości sprzed 210 milionów lat z wykopalisk w cegielni Lipie Śląskie w Lisowicach koło Lublińca.  PAP/Andrzej Lange

    Młodzi naukowcy apelują do władz o budowę Muzeum Historii Naturalnej

  • Źródło: Facebook/ Instytut Paleontologii PAN i PeerJ

    Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera