Wielki i ciekawy EXPERYMENT w Gdyni

Źródło: Centrum Nauki EXPERYMENT
Źródło: Centrum Nauki EXPERYMENT

Po ośmiu latach działania nie ma wątpliwości: gdyński EXPERYMENT się udał. Trójmiejskie Centrum Nauki rocznie odwiedza teraz 250 tys. gości. Dzieci, ale i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc na ok. 200 interaktywnych eksponatach.

Centrum Nauki EXPERYMENT znalazło się w trójce finalistów w kategorii Instytucje Pozanaukowe w XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

EXPERYMENT w Gdyni rozpoczął swoje działanie w czerwcu 2007 roku. Wtedy na 500 m kwadratowych znajdowało się ok. 50 interaktywnych eksponatów. "Na początku goście, który przychodzili do centrum nie wiedzieli, >>z czym to się je<<. Nie byli przygotowani na taki stopień interaktywności stanowisk, spodziewali się przewodnika. A przecież dla wszystkich centrów nauki najważniejsze jest, by dawać osobom odwiedzającym swobodę eksperymentowania, zdobywania nowej wiedzy, swobody poruszania się między stanowiskami" - powiedziała PAP zastępca dyrektora CN EXPERYMENT, Natalia Grzywacz-Leszkowska.

W pierwszym roku działania placówkę odwiedziło 35 tys. gości. Od tego czasu popularność EXPERYMENTU systematycznie rosła, a w 2014 r., po siedmiu latach działania, EXPERYMENT odwiedziło aż 250 tys. osób - czyli ponad 7 razy więcej niż w pierwszym roku.

EXPERYMENT może przyjąć większą liczbę odwiedzających dzięki zmianie siedziby. We wrześniu 2013 r. centrum nauki przeniosło się do nowego miejsca - dużej hali wystawienniczej o powierzchni ponad 3,5 tys. m kwadratowych. Tam doświadczenia można zdobywać aż na 200 interaktywnych eksponatach.

Teraz w EXPERYMENCIE znajdują się cztery wystawy główne, a także wystawa czasowa "Gdzie wzrok nie sięga". "Niedługo pojawi się piąta wystawa główna" - zapowiada wicedyrektor i zdradza, że tematem przewodnim nowej części centrum ma być zdrowie.

"Staramy się, by eksponaty były interaktywne - angażowały uczestnika i ruchowo, i umysłowo. Tylko na różne sposoby. Bo są stanowiska, w których samemu przeprowadza się eksperyment, ale są i takie - np. dotyczące optyki - w których gość sam staje się obiektem eksperymentu" - opowiada Grzywacz-Leszkowska.

Dodatkowo centrum angażuje się w działania poza murami placówki: organizuje pokazy w centrach handlowych, bierze udział w festiwalach, prowadzi działania popularyzatorskie w szkołach. "Zapraszamy też do współpracy nauczycieli i naukowców. Współpracujemy z uniwersytetami, z politechnikami, aby nasi goście mogli być na bieżąco z tym, co się dzieje w nauce na świecie" - mówi Grzywacz-Leszkowska.

"EXPERYMENT jest miejscem dla każdego. Staramy się popularyzować wiedzę od dziecka aż po osoby dorosłe" - powiedziała wicedyrektor. 70 proc. odwiedzających stanowią grupy szkolne, głównie ze szkół podstawowych, dlatego też dla dzieci w wieku 7-12 lat powstało najwięcej aktywności (oferta edukacyjna, Akademia EXPERYMENTU, Wykłady Małego i Dużego Naukowca). Z kolei z myślą o osobach dorosłych EXPERYMENT uruchomił imprezy wieczorne. "Często o centrach nauki myśli się: >>jak nie mam dzieci, to tam nie przyjdę<<. Staramy się pokazywać, że wcale nie trzeba mieć dzieci, żeby przyjść do centrum nauki. W każdym wieku jest czas na fajną zabawę połączoną ze zdobywaniem wiedzy" - opowiada wicedyrektor.

Początkowo placówka funkcjonowała, jako dział Gdyńskiego Centrum Innowacji, jednostki budżetowej Gminy Miasto Gdynia, a od marca 2012 roku uzyskało status osobnej jednostki i przekształciło się w samorządową instytucję kultury.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera