Uczelnie i instytucje

Etnofilologia białoruska nowością w ofercie Uniwersytetu w Białymstoku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Etnofilologia białoruska będzie od przyszłego roku akademickiego nową propozycją na Uniwersytecie w Białymstoku. Zastąpi filologię białoruską, cieszącą się w ostatnich latach coraz mniejszym zainteresowaniem.

Senat uczelni zatwierdził w środę tę propozycję - poinformowała rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyna Dziedzik.

Etnofilologia białoruska będzie specjalnością na wydziale filologicznym UwB. Od nowego roku akademickiego będą uruchomione studia I stopnia.

Kierunek ten zastąpi dotychczasową filologię białoruską uruchomioną na uczelni kilkanaście lat temu. Jednak - jak powiedziała Dziedzik PAP - rekrutacja na ten kierunek nie była prowadzona od dwóch lat ze względu na małe zainteresowanie w latach poprzednich. Ostatni nabór odbył się w 2012 roku, wtedy na studiowanie filologii białoruskiej zdecydowało się 18 osób. Rzeczniczka dodała, że stąd potrzeba, by przeformułować tę specjalność.

Władze uczelni podkreślają, że odchodzenie od tradycyjnych studiów filologicznych jest widocznym trendem na świecie i na innych uczelniach rozszerza się filologie właśnie o kulturoznastwo. Oferta taka - jak mówią - przyciąga wielu chętnych.

Etnofilologia białoruska będzie studiami o profilu kulturoznawczym. "Studenci poznają nie tylko język i literaturę białoruską, ale też historyczne procesy kształtowania się mniejszości białoruskiej w Polsce oraz specyfikę kultury materialnej i duchowej Podlasia" - dodała.

Mówiła, że program studiów był konsultowany z wieloma organizacjami pozarządowymi i instytucjami jak szkoły, radio czy telewizja z regionu, które działają na rzecz mniejszości białoruskiej. Dziedzik dodała, że program studiów wpisuje się też w cele i założenia strategii rozwoju oświaty mniejszości białoruskiej w Polsce.

Absolwenci entofilologii białoruskiej będą przygotowani do pracy w placówkach kultury, mediach czy w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury białoruskiej. Po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych będą też mogli uczyć języka białoruskiego w szkołach i placówkach oświatowych.

PAP - Nauka w Polsce

swi/ dym/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera