Hajnówka/ Nowe możliwości naukowe wydziału leśnego Politechniki Białostockiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wykorzystanie termowizji do analizy obiektów przyrodniczych czy fotoeklektorów do badania owadów - między innymi takie możliwości dają naukowcom i studentom nowe laboratoria zamiejscowego wydziału leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce (Podlaskie).

We wtorek otwarto tam oficjalnie centrum naukowo-badawcze tego wydziału. Inwestycja jest częścią projektu rozbudowy i modernizacji infrastruktury naukowo-badawczej Politechniki Białostockiej, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Dotyczy trzech wydziałów tej uczelni: oprócz zamiejscowego wydziału leśnego w Hajnówce (leżącej na skraju Puszczy Białowieskiej), również mechanicznego i elektrycznego w Białymstoku. Całkowita wartość tego projektu to blisko 36 mln zł (dofinansowanie unijne 32,35 mln zł).

Nowy, ogrzewany ekologicznie budynek w Hajnówce kosztował blisko 4,3 mln zł, drugie tyle wyposażenie jego laboratoriów.

Jak poinformowała rzeczniczka politechniki Dorota Sawicka, w otwartym centrum naukowo-badawczym wydziału leśnego w Hajnówce naukowcy będą mogli m.in. wykorzystywać termowizję do analizy obiektów przyrodniczych oraz fotoeklektory (urządzenia do hodowli i odławiania owadów światłolubnych) do badania owadów, pozyskiwać substancje lecznicze z roślin i grzybów, a także sprawdzać, jak działalność człowieka wpływa na funkcjonowanie ekosystemów.

W ramach współpracy międzynarodowej naukowcy i studenci z Politechniki Białostockiej oraz amerykańskiego Uniwersytetu Missisipi prowadzą wspólnie badania różnorodności biologicznej i chemicznej unikatowych roślin, grzybów i porostów występujących w Puszczy Białowieskiej. Szukają m.in. nowych substancji, które można zastosować w walce z rakiem, ale też np. z depresją.

W zamiejscowym wydziale leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce kształci się obecnie 220 studentów.

PAP - Nauka w Polsce

rof/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Łoś. Fot. Patryk Sacharewicz, mat. prasowe

    Od badylarza do łopatacza – zbadano zmiany wielkości poroża łosi w okresie bez polowań

  • Adobe Stock, trójwymiarowy model ubikwityny, przyłączającej się do białek w procesie ubikwitynacji

    Powstała DEGRONOPEDIA - baza oraz serwer do przewidywania degronów - białkowych “znaczników zniszczenia”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera