Dwie polskie uczelnie w rankingu Financial Times

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studia Executive MBA prowadzone w Akademii Leona Koźmińskiego znalazły się na 61. miejscu rankingu najlepszych tego typu studiów na świecie. 76. pozycję zajął międzynarodowy program Aalto University, realizowany m.in. w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Zwyciężył azjatycki program Tsinghua University prowadzony wspólnie ze słynną szkołą zarządzania i biznesu Insead. Zestawienie przygotowuje pismo Financial Times.

Ranking powstaje od 15 lat na podstawie ankiet wypełnianych przez absolwentów kierunków trzy lata po zakończeniu edukacji (roczna próba obejmuje 4610 absolwentów) i autoewaluacji uczelni. Najważniejszym kryterium oceny jest uzyskany awans i średnia ważona wysokość zarobków. Autorzy rankingu oceniają też kadrę dydaktyczną i umiędzynarodowienie programów.

Pierwsze miejsce zajął program Tsinghua University, prowadzony wspólnie ze słynną szkołą zarządzania i biznesu Insead. Kolejne pozycje zajęły: program Szkoły Biznesu Uniwersytetu w Hong Kongu we współpracy z amerykańskim Kellogg oraz program multinarodowy, stworzony przez uczelnie HEC Paris (Francja), London School of Economics (Wielka Brytania) i Stern (USA).

Na 61. miejscu uplasował się program Executive MBA prowadzony w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. "Program Koźmiński Executive MBA to najstarszy produkt edukacyjny naszej uczelni. Jego powstanie wyprzedziło nawet powołanie do życia Akademii Leona Koźmińskiego. To również najdłużej funkcjonujący program MBA w Polsce, realizowany nieprzerwanie od 1989 roku. Teraz właśnie wystartowały 48 i 49 nitka łącznie z ponad 50 słuchaczami" — mówi dyrektor ds. edukacyjnych i rozwoju w ALK Sylwia Hałas-Dej.

Program posiada akredytacje AMBA, EQUIS i AACSB. Co roku studia podejmuje na nim około stu osób – rozpoczynając naukę w dwóch falach: jesienią i wiosną. Wymogiem formalnym podjęcia nauki jest posiadanie wyższego wykształcenia, kilkuletniego stażu na kierowniczym stanowisku oraz zdanie z dobrym wynikiem testu GMAT.

Na 76. miejscu w rankingu znalazł się też międzynarodowy program Aalto University, który realizowany jest m.in. w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Studia te prowadzą też uczelnie m.in. w Finlandii, Korei Południowej, Singapurze, Tajwanie.

Program Aalto Executive MBA w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu skonstruowano tak, aby zwracać uwagę na strategiczne zarządzanie i przywództwo w środowisku międzynarodowym. Zajęcia prowadzone są w dużej mierze przez kadrę zagraniczną, co też nadaje programowi międzynarodowy charakter. Program obejmuje 26 modułów. Każdy z nich to minimum 22 godziny zajęć dydaktycznych w ciągu jednego weekendu. Łącznie 572 godziny nauki, w tym 70 godzin, przeznaczone na Aalto Executive Summit, czyli sesję wyjazdową organizowaną w Helsinkach lub Singapurze.

Executive MBA to intensywny kurs wykładany w systemie weekendowych zjazdów (570 godzin), przeznaczony dla osób pracujących i posiadających doświadczenie na kierowniczych stanowiskach. Trwa dwa lata i kończy się obroną projektu doradczego będącego formalnie pracą dyplomową. Większość studiów EMBA na świecie odbywa się w języku angielskim, uznawanym za język współczesnego biznesu lub – jak to ma miejsce w ALK – w systemie dwujęzycznym, z częścią zajęć po angielsku a większością w języku narodowym. Coraz częściej od kandydatów na kierownicze stanowiska wymaga się posiadania dyplomu MBA.

Wyniki rankingu są dostępne na stronie internetowej.  

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera