Bardziej uniwersalna szczepionka przeciwko grypie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwa działające niezależnie amerykańskie zespoły naukowców ogłosiły, że są bliskie opracowanie szczepionki opartej o nieulegające mutacjom części wirusa grypy – informują Science oraz Nature Medicine.

Dotychczasowe badania na zwierzętach (myszach, fretkach i małpach) dały obiecujące wyniki – większość zwierząt wytworzyła przeciwciała i nie uległa wirusowi ptasiej grypy (H5N1). Konieczne są jeszcze próby z udziałem ludzi, które mogą potrwać kilka lat.

Grypa jest chorobą bardzo zakaźną – przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Powierzchnia wirusa grypy pokryta jest strukturami przypominającymi lizaki. To hemaglutynina. „Lizaki”, przeciwko którym ludzki organizm wytwarza przeciwciała, ulegają ciągłym mutacjom, jednak ich „patyczek” pozostaje zawsze taki sam. I właśnie tę stałość „patyczka” hemaglutyniny wykorzystuje nowa szczepionka.

Aby pozbawiony lizakowatej części „patyczek” się nie rozpadł, zespół z National Institutes of Health wzmocnił go białkiem ferrytyną, podczas gdy specjaliści z Crucell Vaccine Center ustabilizował ten fragment hemaglutyniny zmieniając część aminokwasów.

Uniwersalna szczepionka mogłaby zapewnić pewną i trwającą nawet całe życie ochronę przed grypą, eliminując konieczność corocznego szczepienia szczepionką zgodną (albo i nie) z aktualnie zagrażającym, zmutowanym szczepem. Zanim oparta na przewidywaniach ekspertów szczepionka trafi do użytku, wirus może się jeszcze bardziej zmienić.

Jak jednak podkreślają specjaliści, na razie wciąż najlepszą metodą zapobiegania grypie jest coroczne powtarzanie szczepienia szczepionką działającą w oparciu o stale zmieniające się cząsteczki na powierzchni wirusa.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera